Аладар Цитровскі став почесним членом Академії наук вищої школи України


Аладар Цитровскі
Аладар Цитровскі

На загальних зборах Академії наук вищої школи України др. Аладар Цитровскі – випускник Ужгородського університету, визначний угорський учений, директор Інституту фізики твердого тіла та оптики Угорської академії наук – затверджений почесним членом Академії наук вищої школи України.

А. Цитровскі навчався на фізичному факультеті Ужгородського державного університету впродовж 1968–1973 років. Одразу після його закінчення, як один із найкращих випускників вишу, зарахований у науково-дослідний сектор, де розпочав дослідження в галузі акустооптики халькогенідних і оксидних стекол.

1978 року переїхав із батьками жити й працювати в Угорщину, не перериваючи зв’язків з Україною. Працюючи в наукових і в навчальних закладах сусідньої країни, він захистив кандидатську на тему «Дослідження нових халькогенідних і оксидних стекол та питання щодо їхніх застосувань». Докторську дисертацію на тему «Розробка розсіювальних і іонізуючих оптичних вимірювальних методів, їхнє застосування в дослідженні аерозолів, гідрозолів і плазми» захистив у провідному навчальному закладі Угорщини – університеті ім. Етвеша.

Він виріс від молодшого наукового співробітника до директора Інституту фізики твердого тіла та оптики Угорської академії наук. Також обіймає керівні посади в ряді міжнародних наукових організацій. Має наукове звання старшого наукового співробітника. За час роботи опублікував близько 300 наукових робіт, отримав 12 патентів (5 із них – міжнародні). Кількість покликань на його наукові праці – близько 600. А. Цитровскі був науковим керівником більш ніж 20 всеугорських і 10 міжнародних науково-дослідницьких робіт. Він був головою або членом оргкомітету більш ніж на 10 міжнародних конференціях, зокрема й членом оргкомітету і запрошеним доповідачем 8-ї Всеукраїнської конференції з фізики напівпровідників 2–4 жовтня 2018 року в Ужгороді. Неодноразово виступав в УжНУ з науковими доповідями перед студентами й викладачами фізичного факультету та науково-навчального інституту з угорською мовою навчання. Професор Аладар Цитровскі постійно співпрацює з вишами і науковими установами України. Студенти, викладачі і наукові співробітники з альма-матер (Ужгородського національного університету) впродовж десятиліть регулярно використовують інфраструктуру Інституту фізики твердого тіла та оптики для проходження практики і наукового стажування. Результатом цієї співпраці є понад 50 спільних наукових публікацій з високим імпакт-фактором, 3 монографії та навчальні посібники.

Як твердять фахівці, навіть короткий, спрощений і далеко не повний огляд напрямків досліджень А. Цитровскі вказує на неординарність ученого й організатора науки. З початку 90-х років він займається некласичними властивостями світла в рамках експериментальної квантової оптики. У цій галузі співпрацює з численними світовими дослідницькими лабораторіями: Boston University Photonics Center, IOFRAN, Римським Університетом, International Centre for Theoretical Physics та ін. Одним із найзначніших його досягнень останніх років можна вважати створення квантово-оптичного джерела світла, що реалізовано на основі заплутаних фотонних пар, за допомогою якого можна генерувати фотони з точністю до 1-го фотона із заздалегідь заданими властивостями й кількістю. Цей новий оптичний прилад має широкі перспективи використання в таких сферах, як калібрація фотодетекторів, шифрування і розшифрування інформації, експериментальна квантова оптика. Нещодавно А. Цитровскі ініціював побудову суперлазерної системи в м. Сеґеді у рамках проекту ELI-ALPS, а також координував участь Угорщини у ELI-PP програмі.

Надання доктору А. Цитровскі звання почесного академіка АНВШУ сприятиме розширенню, поглибленню і зміцненню педагогічних і наукових зв’язків України й Угорщини.

Джерело: Медіацентр УжНУ

Subscribe
Повідомляти про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Попередній Школярка з Мукачева отримуватиме Шевченківську стипендію
Наступний Порошенко присвоїв закарпатським педагогам звання "заслужених"