Підтримати новий мовний законопроект на сайті Верховної Ради може кожен


Ірина Гармасій, Галина Шумицька
Ірина Гармасій, Галина Шумицька
Рейтинг публікації:
Голосів: 0

Днями голова Закарпатської філії Всеукраїнського об’єднання «Рух захисту української мови» Ірина Гармасій завітала до студентів філологічного факультету Ужгородського університету. Таку аудиторію вибрано не випадково, адже метою розмови стало обговорення одного з болісних питань – утвердження української мови в державі на законодавчому рівні.

Представив гостю ужнівцям доцент кафедри журналістики Володимир Тарасюк. Відтак Ірина Михайлівна зауважила, що зустріч є дуже важливою – вона продиктована вимогою часу. А колектив філологічного факультету об’єднує саме тих людей, які зможуть понести ідею громадянської свідомості в мовному питанні в маси.

Промовиця розпочала зі знайомства аудиторії з історією створення «Руху захисту української мови», його першими акціями. Наголосила, що мета цього об’єднання – піднести функціонування української мови в суспільстві на новий рівень, зберегти її ідентичність.

А нині маємо нагоду долучитися до надважливих процесів у країні – утвердження мовного закону як одного з основних для держави. Завдяки електронним технологіям у наш час зробити це можна, не докладаючи надзусиль. Витративши якихось 5 хвилин власного часу, маємо змогу внести свою лепту в активізацію уваги можновладців до питання майбутнього української мови в Україні.

Пані Ірина нагадала, що нині маємо цілих три зареєстровані законопроекти, що покликані регулювати статус української мови в державі. А завдяки системі електронних петицій у громадськості є змога бути почутою Верховною Радою, котра зобов’язана розглянути запит і дати публічну відповідь щодо можливості його задоволення. Правда, для цього петицію мають підтримати щонайменше 25 000 громадян, тобто «підписати» документ на інтернет-сайті.

Наразі електронна петиція про включення до порядку денного ВРУ, розгляду та голосування законопроекту №5670 “Про державну мову” має трохи більше третини потрібних голосів.

«Мова як інструмент формування й консолідації нації має бути захищена на законодавчому рівні», – переконана Ірина Гармасій. Вона поінформувала студентів про те, що саме пропонує законопроект №5670, як фунціонуватимуть спеціалізовані установи, створені після його ухвалення, яким буде механізм встановлення рівня знань мови і кого він стосуватиметься.

Мовна тема є наскрізною для громадян України, про неї говорили, говорять і говоритимуть. Але потрібно розуміти, що нині все в наших руках: є реальна можливість на щось впливати у державі, не виходячи з власного будинку. А захищати й відстоювати права мови повинні саме студенти філфаку, адже володіють словом, яке здатне донести ідею іншим та переконати в її нагальності й потрібності.

Закликавши аудиторію до активного вияву своєї громадянської позиції, пані Ірина докладно розповіла, як це зробити на сайті електронних петицій, а також дала студентам наліпки з надписом «Єдина мова – єдина держава» для поширення на всіх факультетах університету.

Насамкінець до молоді звернулася й декан підрозділу Галина Шумицька, котра закликала не бути байдужими у важливих речах, виявляти ініціативу, діяти, адже можемо зробити й змінити багато, якщо докладемо хоч краплю зусиль.

Катерина Хижняк
Медіацентр УжНУ

Прокоментувати!

avatar
  Subscribe  
Повідомляти про
Попередній У розширеному засіданні колегії департаменту освіти і науки ОДА взяли участь Москаль і Хобзей (фото)
Наступний У рамках фешн-базару в Ужгороді покажуть грандіозне фольк-шоу (відео)