У Пряшеві відзначили 100-річчя Олени Рудловчак


Марія Дуфек-Рудловчак
Біля мікрофона донька науковиці – Марія Дуфек-Рудловчак

100-річчя Олени Рудловчак розпочали відзначати у Пряшеві – продовжать в Ужгороді.

Олена Рудловчак

1 лютого виповнилося 100 років від дня народження Олени Рудловчак, яку вважають найвизначнішою дослідницею у сфері карпатознавства другої половини ХХ ст. Цей ювілей українська громада Пряшева відзначила науковим семінаром у Словацько-українському культурному та інформаційному центрі, співорганізаторами якого стали Центральна рада Союзу русинів-українців СР, кафедра україністики Пряшівського університету, Спілка українських письменників Словаччини, Музей української культури у Свиднику, Наукове товариство ім. Т. Шевченка у Словаччині, Асоціація україністів Словаччини.

Микола Мушинка
Микола Мушинка

Учасники семінару, зокрема його модератор академік Микола Мушинка, головний натхненник і організатор святкування ювілею Олени Рудловчак, радо вітали найважливіших гостей – доньку Марію Дуфек-Рудловчак та онука Яна, які приїхали з Праги.

Закарпаття представили сім’я Ребриків, які активно долучилися до здійснення найзаповітнішої мрії пані Олени – видання творів О. Духновича в її упорядкуванні. Видавництво «Гражда» власним коштом і коштом академіка Миколи Мушинки видало 4-ий том творів О.Духновича, а Олені Михайлівні присвятило перше число «Екзилю» за 2019 рік. У найближчих планах, якими поділилися Іван Михайлович і Наталя Йосипівна, – видання «Закарпатської журналістики у другій половині ХІХ століття» Олени Рудловчак.

Галина Шумицька
Галина Шумицька

Ужгородський національний університет, де з 2014 року зберігається творча спадщина Олени Рудловчак, представила Галина Шумицька, декан філологічного факультету, яка анонсувала IV Міжнародні наукові читання «Олена Рудловчак – науковець, педагог, журналіст», які відбудуться 4 лютого на базі кафедри української літератури філологічного факультету, а також науково-популярний фільм «Олена Рудловчак. Дорога додому», медіапродукт Медіацентру УжНУ, який буде презентований на цьому науковому форумі. Презентований трейлер викликав чимало позитивних емоцій, тож пан Мушинка пообіцяв зібрати пряшівців іще раз для його перегляду.

Іван Ребрик
Іван Ребрик

Учасників семінару вітала також пані Світлана Гончаревська – перший секретар Посольства України у Республіці Словаччина. З доповідями виступили представники Словаччини: Йосип Шелепець про праці Олени Рудловчак із позачасовим значенням, Михайло Роман про її педагогічну діяльність, Зузана Ганудель – про працю пані Олени у дослідному кабінеті україністики, Любиця Бабота – про внесок Олени Рудловчак у дослідження закарпатоукраїнської літератури, Іван Яцканин про Олену Рудловчак на сторінках «Дуклі», Мирослав Сополига – на сторінках Наукового збірника Музею української культури у Свиднику, Ярослав Джоґаник згадував про ювілярку як учень, Павло Богдан – про сім’ю Рудловчаків і українське радіомовлення у Словаччині. Людмила Гар’янська, нинішній працівник радіо, долучилася до спогадів в обговоренні доповідей.

За словами Івана Ребрика, Олена Рудловчак активно присутня у нашому сьогоденні, її праця лягає на душу і штовхає у плече: «рухайся далі!». Ці слова дивовижним чином підкріплював портрет пані Олени, виконаний  викладачем Закарпатської академії мистецтв, співорганізатора міжнародних наукових читань, на прохання її проректора Наталії Ребрик.


Микола Мушинка дякував учасникам семінару дуже символічними словами: «Дай нам Боже, што нам треба, а потому – гов до неба!».

Джерело: Медіацентр УжНУ

Subscribe
Повідомляти про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Попередній Як хлопець із Іршави поїхав у США працювати будівельником, а став програмістом в Apple
Наступний В УжНУ пройшли міжнародні наукові читання, присвячені Олені Рудловчак