В Ужгороді на олімпіаді з інформатики завдання перевіряли «вручну»


Перевірка завдань олімпіади з інформатики

В обласному центрі Закарпаття 27 листопада відбулася міська олімпіада з інформатики. Однак, як повідомляють представники IT-спільноти, перевірка результатів проходила не автоматично, а «вручну». Це може дати підстави експертам поставити під сумнів результати змагань.

В Україні є широкі можливості для використання автоматизованої системи перевірки завдань, однак під час міських ужгородських олімпіад ними не послуговуються. За твердженням фахівців, Ужгород – єдиний обласний центр, де автоматичну перевірку завдань не використовують.

До обговорення цієї багаторічної непоборної проблеми долучилися найкращі спеціалісти з різних регіонів України.

Кандидат технічних наук, доцент Сумського державного університету Сергій Петров каже, що автоматизована перевірка завдань на олімпіадах – це сучасний стандарт:
Сергій Петров
Сергій Петров

“Використання автоматизованої перевірки робіт – тепер це стандарт у проведенні олімпіад із програмування. Неможливо уявити, що в деяких регіонах досі не перейшли на цей стандарт. Сумська область останні 7 років проводить олімпіади всіх рівнів, починаючи з районних, із використанням автоматичної системи. Це додає об’єктивності та зручності у перевірці робіт, а також дозволяє залучити значно більше школярів до участі”.

Валентин Мельник, заслужений учитель України, учитель інформатики Полтавської обласної спеціалізованої школи-інтернату ІІ-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням окремих предметів та викладач курсів при Кременчуцькому педагогічному училищі ім. А.С. Макаренка, так обґрунтовує важливість використання автоматичної системи перевірки:

Валентин Мельник
Валентин Мельник

«Нехай учень написав програму, яка працює на його прикладах. Ніби задача вирішена. Але це не завжди так. У задачі можуть бути хитрі випадки, спеціально сховані “граблі”, або програма учасника може працювати тільки на вибраних ним даних. Тоді має підійти вчитель та перевірити його програму. Запустити її кілька разів, запропонувавши програмі різні вхідні дані. Але вчитель фізично не зможе перевірити програми всіх учнів, більше того, він може не передбачити всіх варіантів, а при великих об’ємах вхідних даних потрібно довго та ретельно набирати дані. Тим більше, не завжди відповідь є однозначною, і в цьому випадку вчителеві знову потрібен час, щоб зрозуміти, чи є відповідь правильною. Насправді всі ці проблеми вирішує автоматизована система перевірки, яка дає програмі учня різні набори даних і сама визначає, правильно чи неправильно працює програма. ІІ етап всеукраїнських олімпіад централізовано на однаковому наборі завдань та одному сервері проводять Полтавська, Кіровоградська, Херсонська, Чернівецька, Чернігівська, Дніпропетровська області. До такого проведення запрошуємо і Закарпатську область».

Переваги автоматизованої системи перевірки завдань на олімпіадах із інформатики наводить і Юрій Горошко, доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри Чернігівського національний педагогічного університету імені Т.Г. Шевченка:

Юрій Горошко
Юрій Горошко

«Уже 4 роки наше місто проводить міську олімпіаду подібно до обласної з автоматизованою системою перевірки.

Переваги такого проведення:

  • прибирається субʼєктивізм в оцінюванні;
  • учень може оперативно міняти розвʼязок залежно від проходження тестів;
  • учень працює в тих же умовах, як на 3-му та 4-му етапах олімпіади;
  • зникають проблеми з неправильними іменами файлів, представленням вихідних даних тощо;
  • практично відсутні підстави для апеляцій».

Олександр Міца, кандидат технічних наук, доцент, завідувач кафедри Ужгородського національного університету:

Олександр Міца
Олександр Міца

«З 2008 року обласна олімпіада з інформатики в Закарпатській області проходить із використанням автоматизованої системи перевірки. Саме такий підхід весь час пропонуємо і для проведення міської олімпіади. У 2014 році ІТ-компанія ABTO Software подарувала нашому університетові сервер, на якому ми встановили автоматизовану систему перевірки Ejudge, ми провели на ньому сотні змагань, у тому числі й змагання міжнародного рівня. Останні два роки в Ужгороді збираються найкращі студенти та учні України на Літній школі з програмування. І, звісно, ми проводимо її на потрібному рівні. Наші учні та студенти перемагають на вітчизняних та міжнародних змаганнях. Тому такий стан справ із проведенням міської олімпіади нас дещо пригнічує. Цього року організатори міської олімпіади з інформатики деякі тести залили в систему Contester, але результати проходження тестів на цій системі до уваги не бралися. Головне для них було те, що написано на папері. Ще однією великою проблемою у використанні системи Contester під час міської олімпіади з інформатики було те, що на неї міг зайти будь-хто охочий і долучитися до змагання. Звісно, без виявлення адреси, з якої зайшли на цей сайт».

Сергій Жуковський, кандидат педагогічних наук, доцент Житомирського державного університету імені Івана Франка, адміністратор сайту e-olymp.com:

Сергій Жуковський
Сергій Жуковський

«У Житомирській області вперше міська олімпіада з інформатики проходила з використанням онлайнової автоматичної системи перевірки розв’язків e-olymp.com у м. Бердичеві в грудні 2007 року. У Житомирі міська олімпіада з інформатики (програмування) проводиться з використанням цієї системи з 2008 року. З того ж року на Житомирщині проводили районні олімпіади, надаючи можливість організаторам право вибирати час проведення та задачі для олімпіади. Проте в деяких районах використовували перевірку в “ручному” режимі. З 2013 року у всій Житомирській області повністю відмовилися від “ручної” перевірки розв’язків, олімпіади (районну, міську) проводимо синхронно в один і той же час на одних задачах. Після того, як до районів прийшов лист про те, що потрібно проводити олімпіаду з інформатики тільки з використанням автоматичної системи, усі знайшли можливість підключити учасників до глобальної мережі Інтернет.

Переваги:

  • усі учасники працюють в однакових умовах;
  • автоматична перевірка дає можливість перевірити формат вхідних та вихідних даних і швидко виправити помилку;
  • на олімпіаді з інформатики покращилися результати учасників;
  • автоматична перевірка не дає підстав для апеляцій;
  • завдання відкривається в один і той же час у всій області (відсутні конверти із завданням), що позбавило можливості витоку інформації;
  • після олімпіади всі задачі доступні в цій же системі – для аналізу та дорозв’язання».

Сподіваємося, що в Ужгороді під час проведення олімпіад із інформатики зреагують на зауваження експертів, і надалі перевірка виконаних завдань проходитиме автоматично. Це може посприяти більшій об’єктивності результатів олімпіади.

Subscribe
Повідомляти про
guest
1 Коментар
давніші
новіші найбільше голосів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Сергій
Сергій
29.11.17 14:23

Хочу долучитися до визнаних фахівців у справі шкільної інформатики і додати наступне: у Хмельницькій області автоматизована перевірка робіт, запроваджена уже понад 10 років. Міські олімпіади проходять на одних і тих же завданнях, які залитті у систему автоматичної перевірки Ejudge. Кожний пункт, у якому проводиться олімпіада ще й підключений до системи відеоспостереження Adobe Connect. За ці роки накопичилась солідна база завдань, яка використовується для підготовки до наступних змагань. Керівництво обласного інституту післядипломної освіти зацікавлено у тому, щоб олімпіади проходили чесно та неупереджено, а тому зменшує вплив людського фактору і зводить нанівець усякі маніпуляції. Я переконаний, що там де корпоративні інтереси начальства… Читати більше »

Попередній 10 міфів про запровадження української мови у школи нацменшин
Наступний Як американісти УжНУ відзначили День подяки (фото)