Важливо й цікаво:

В УжНУ намагаються налагодити діалог між ромами і неромами

4 квітня на відділенні журналістики відбулася презентація першої інтегрованої сертифікатної програми «Ромські студії в УжНУ», яка має на меті налагодження діалогу між ромським та неромським населенням.

Ромські студії в УжНУ

До медійників завітали кандидат історичних наук, доцент Михайло Зан, вчитель вищої категорії, відмінник освіти України Євгенія Навроцька, кандидат історичних наук Наталія Зіневич, викладач суспільних наук Мирослав Горват і магістр політології, викладач факультету суспільних наук Петро Габрин, повідомили в Медіацентрі УжНУ.

Студентам запропонували прослухати безплатний спецкурс упродовж 2016/2017 навчального року, опановуючи унікальні ромознавчі навчальні дисципліни. Після закінчення курсу студенти матимуть знання з галузі ромознавства.

Учасники «Ромських студій» мають можливість ознайомитися з сучасними трендами в ромській тематиці, взяти участь у креативному просуванні бренду «Ромські студії» в Україні, а також долучитися до популяризації культурної спадщини ромів у просторі мультикультурної Європи.

Лідери програми обіцяють цікаве й насичене навчання, змогу спілкуватися із запрошеними ромськими культурними діячами і громадськими активістами, а ще – нагода участі в міжнародних проектах і програмах студентського обміну.

Програма «Ромських студій» в Україні започаткована в Національному університеті «Києво-Могилянська академія» у листопаді 2012 року, проте не виявилася успішною. Отож «Ромські студії в УжНУ» можна вважати першою програмою такого масштабу з серйозними намірами її керівників.

Організатори розповіли про недооцінення ромської громади, навели приклади різних публікацій у ЗМІ, в яких журналісти висвітлюють життя ромів з кримінального боку, не маючи для цього підстав. Михайло Зан наголосив, що тільки 1,3% публікацій про ромів є правдивими.

Студенти дізналися про наукові ромські установи в Угорщині, Чеській та Словацькій Республіках. Віктор Човка розповів про своє навчання у Центральному Європейському університеті (Будапешт) та програми «Roma English Language Program» та «Roma Graduate Preparation Program». Присутні почули про внесок ромів у мистецтво нашого краю. Пані Зіневич розповіла про ромське радіо «Сhiriklo» (у перекладі – «птах»). Говорили й на таку серйозну тему, як голокост ромів.

Це була цікава розмова у формі дискусії. Студенти-журналісти бурхливо реагували на інформацію, ставили багато питань, висловлювали власні думки про проблему ромів на Закарпатті.

28 квітня відбудеться остання презентація програми «Ромські студії», у якій візьмуть участь студенти-роми з різних куточків України: вони утворили дослідницьку групу та фіксують діалекти ромської мови. Точна інформація про зустріч буде опублікована трохи згодом на сайті УжНУ.

Наразі триває набір у фокус-групу з 25 студентів різних спеціальностей – політології, історії, соціології, соціальної роботи, психології та журналістики.

Агнеса Сабелко,
студентка відділення журналістики УжНУ
Прокоментувати!

Станьте першим!

Повідомляти про
avatar
wpDiscuz