Визначено переможців міжнародного наукового конкурсу GlushkovCYBER


Днями завершилося друге змагання в межах конкурсу GlushkovCYBER, мета якого – пожвавити зацікавлення молоді наукою. Конкурс тривав з 1 листопада до 21 грудня 2022 року, у ньому зареєструвалося близько 190 учасників із 80 навчальних закладів 10 країн світу – України, Німеччини, США, Грузії, Польщі, Франції, Румунії, Італії, Непалу й Мальти. Організаторами заходу є чотири поважні установи – Інститут кібернетики ім. В.М. Глушкова НАН України, Ужгородський національний університет, Інститут проблем машинобудування ім. А.М. Підгорного НАН України й Технічний університет Дрездена.

Сьогодні, 23 грудня, співорганізатори зустрілися на відеоконференції, щоби підбити підсумки змагання, нагородити переможців, окреслити дальші напрямки співпраці.

Академік Олександр Хіміч
Академік Олександр Хіміч

Академік НАН України Олександр Хіміч привітав учасників і переможців конкурсу від імені дирекції Інституту кібернетики імені В.М. Глушкова НАНУ, подякував співорганізаторам. Підкреслив, що для популяризації науки загалом і оптимізаційних методів зокрема важливим є те, що в конкурсі беруть участь і науковці, і студенти вишів, і учні загальноосвітніх шкіл. Хоч завдання конкурсу має модельний характер, ідеологія розв’язання характерна для багатьох прикладних проблем (зокрема, пакування в галузі авіакосмічній тісно пов’язане з оптимізаційною школою Інституту кібернетики). Академік зауважив, що цілком очевидною є доцільність продовжувати конкурс, оскільки він довів свою життєздатність і успішність, є міжнародним. Наступного року наукова спільнота відзначатиме столітній ювілей засновника Інституту кібернетики В. Глушкова, тож академік О. Хіміч запропонував приурочити новий конкурс до цієї дати, а тематика може бути дотичною до багатовекторних зацікавлень В. Глушкова: теорія автоматів, штучний інтелект, квантові обчислення, кібербезпека тощо. Це ті напрями, які тепер актуальні, трендові.

Олександр Міца
Олександр Міца

Завідувач кафедри факультету інформаційних технологій УжНУ Олександр Міца подякував представникам Інституту кібернетики імені В.М.Глушкова НАНУ – академіку Олександрові Хімічу й завідувачеві відділу Петрові Стецюку – за те, що взяли під опіку таку потужну платформу, яка розвиватиме інтерес учнів, студентів та аспірантів до різних напрямків наукових досліджень. Адже багато хто з майже двох сотень учасників відправляв розв’язки, шукав найкращі варіанти, і, можливо, хтось визначився зі своїм науковим напрямом. О. Міца зауважив, що кількість учасників конкурсу зростає, і висловив сподівання, що така тенденція буде й надалі і що виші заохочуватимуть студентів та аспірантів до участі в конкурсі.

Петро Стецюк
Петро Стецюк

Модератор зустрічі – завідувач відділу Інституту кібернетики імені В.М.Глушкова НАНУ Петро Стецюк – наголосив на символічності того, що перше місце в конкурсі здобув аспірант, друге – студент, а третє – учень 10 класу: нагороди отримають як молодий учений, так і студент та школяр, які вже серйозно цікавляться наукою. П. Стецюк відзначив, що до початку цього змагання було дуже багато підготовчої роботи, і великий внесок у цю справу зробив доктор технічних наук Георгій Яськов, провідний науковий співробітник відділу математичного моделювання й оптимального проєктування Інституту проблем машинобудування ім. А.М. Підгорного НАН України.

Тетяна Романова
Тетяна Романова

Завідувачка цього відділу, доктор технічних наук, професор Тетяна Романова, яка приєдналася до відеоконференції з Дрездена, відзначила, що радо брала участь в організації проєкту, адже він проведений у межах напрямків наукових досліджень і з використанням напрацювань відділу, який вона очолює, а також у рамках одного з напрямків проєкту, підтримуваного фондом «Фольксваген», під керівником професора Андреаса Фішера. Професор Т. Романова зауважила, що конкурс допомагає українському молодому талановитому поколінню, яке братиме участь у відновленні України.

Андреас Фішер
Андреас Фішер

Директор Інституту обчислювальної математики Технічного університету Дрездена Андреас Фішер сказав, що частина дослідників з його інституту займається проблемами оптимізації і вони раді можливості брати участь в організації змагання. І хоч кількість учасників-німців не дуже велика, однак для кожного участь важлива і кожен пізнав щось нове, дістав додаткову мотивацію працювати надалі в цьому напрямку – незалежно від того, чи став переможцем. Директор німецької наукової установи також зауважив, що вони й надалі підтримують українських учених під час війни.

Сергій Жуковський
Сергій Жуковський

Доцент Житомирського державного університету імені Івана Франка, адміністратор сайту «Eolymp» Сергій Жуковський ознайомив присутніх із детальною статистикою щодо того, представники яких навчальних закладів та з яких країн були зареєстровані й надсилали розв’язки. Упродовж майже двох місяців система прийняла 781 розв’язок з використанням мов програмування Java, C++, C, Python. С. Жуковський зазначив, що його найбільше вразило те, що задачею зацікавилися не тільки представники вищої школи, а й середньої, і що він радий, що серед школярів є й переможці.

Олена Ніколаєвська
Олена Ніколаєвська

Голова правління громадської організації «Молоді науковці України» Олена Ніколаєвська відзначила, що такі проєкти, як конкурс GlushkovCYBER, допомагають шукати талановиту молодь, а метою організації, яку вона представляє, є сприяння розвитку таких молодих учених. Переможцям передадуть дипломи й грошові винагороди (І місце – 25 тисяч грн, ІІ місце – 15 тисяч грн, ІІІ місце – 10 тисяч грн) від громадської організації «Молоді науковці України».

Отже, за результатами змагання, переможцями стали:

  • І місце ‒ Ніко Страсдат, аспірант Технічного університету Дрездена (Німеччина);
  • ІІ місце ‒ Богдан Задорожний, студент ІІІ курсу спеціальності «Комп’ютерні науки» Ужгородського університету, переможець фінального етапу конкурсу МАН (2019 р.), багаторазовий учасник студентських олімпіад з програмування, учасник (6 місце) міжнародного змагання Proggy-Buggy (2021 р.) та ІСРС-UKRAINE (2022 р.);
  • ІІІ місце ‒ Данило Гоголь, учень 11 класу Києво-Печерського ліцею №171 «Лідер», призер Всеукраїнських учніських олімпіад з інформатики та математики.
І місце - Ніко Страсдат
І місце – Ніко Страсдат
ІІ місце - Богдан Задорожний
ІІ місце – Богдан Задорожний
ІІІ місце - Данило Гоголь
ІІІ місце – Данило Гоголь

Переможці змагань подякували організаторам за цікаву задачу про щільне пакування кругів у круг мінімального радіусу, яка дала простір для використання творчих підходів до розв’язання, а також за добре організовану систему оцінювання, й зауважили, що нетерпляче чекають наступних змагань у межах конурсу GlushkovCYBER.

Наступний конкурс організатори планують присвятити 100-річчю академіка Віктора Глушкова.

Василь Шаркань
Медіацентр УжНУ

Subscribe
Повідомляти про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Попередній Закарпатська обласна рада ухвалила Програму розвитку та функціонування української мови як державної
Наступний В Ужгороді розпочав роботу освітній хаб (відео)