Архій Емілія Йосипівна


Народилася в Ужгороді 22 червня 1947 р. в сім’ї службовців-учителів. Батько, Архій Йосип Іванович, відомий серед закарпатської інтелігенції як поет-антифашист одного з найтрагічніших періодів для Карпатського краю. Він в 1938-1944 рр. сміливо закликав свій народ до волі, викривав його пригнічення, оспівував світле майбутнє Закарпаття в єдиній вільній Україні, за що у роки сталінських репресій сім’я Й.Архій переслідувалась.

Емілія Архій в 1965 р. після закінчення з медаллю ЗОШ №7 у м.Ужгороді, поступила на медичний факультет УжДУ, який успішно закінчила у 1971 р. За роки навчання активно включилася у наукову роботу студентів. З 1971 р. за направленням працювала викладачем Виноградівського медучилища, де поєднувала викладацьку і наукову роботу, виступала з доповідями на науково-практичних конференціях викладачів УжДУ, і була помічена як перспективний науковець професором Оксаною Миколаївною Ганич.

З 1973 р. Архій Емілія Йосипівна працює в Ужгородському державному університеті викладачем-погодинником кафедри пропедевтики внутрішніх хвороб та лікарем станції швидкої допомоги Ужгородської міської лікарні. З вересня 1978 по 1980 рр. вона повністю переходить працювати в УжДУ на посаду старшого лаборанта. В грудні 1978 р. Емілія Архій в Московському обласному науково-дослідному клінічному інституті (МОНДКІ) захистила кандидатську дисертацію під керівництвом проф. О.М.Ганич і академіка АН СРСР, професора О.О.Уголева. З 1980 р. за конкурсом переходить працювати на посаду викладача. З 1980 по 1993 р. працює асистентом на кафедрі пропедевтики внутрішніх хвороб. В 1991-1993 рр. за власним бажанням переведена на посаду наукового співробітника і направлена на кафедру гастроентерології Військово-медичної академії ім. М.С.Кірова і в Інститут фізіології ім. І.П.Павлова м.Санкт-Петербург для роботи над докторською дисертацією, де успішно її апробує наприкінці другого року стажування. Консультанти докторської дисертації – професори О.М. Ганич,Є.І. Ткаченко Є.І. та академік О.О.Уголєв. Після цього повертається в УжДУ на попереднє місце роботи. В 1994-1996 рр. переведена на посаду доцента кафедри пропедевтики внутрішніх хвороб, що підтверджено атестатом доцента МОН України. В травні 1996 року Архій Е.Й. успішно захистила на спеціалізованій Вченій Раді Київської медичної академії післядипломної освіти МОЗ України докторську дисертацію, після чого переведена на посаду професора кафедри. В січні 1997 р. обрана завідуючою кафедри пропедевтики внутрішніх хвороб, а в 2000 р. атестаційною комісією МОН України присвоєно звання професора за спеціальністю “Внутрішні хвороби”.

Е.Й.Архій активно працює в УжНУ над створенням своєї наукової школи, має більше 170 друкованих наукових праць, серед яких монографія “Разгрузочно-диетическая терапия больных сочетанной патологией органов пищеварения с аллергическими осложнениями” (1997), а також видана у співавторстві в 2005 р. монографія «Чуття вогненне молоде». Підготовлені до затвердження МОН України “Конспект лекцій та практикум з пропедевтики внутрішніх хвороб”.

Емілія Архій – лікар-гастроентеролог вищої категорії, науковий керівник обласного осередку Асоціації лікарів-інтерністів України, почесний член Російської гостроентерологічної Асоціації та товариства гастроентерологів і гепатологів Російської федерації.

Джерело: “Наукова еліта УжНУ”
(інформація станом на 2005 рік)

Subscribe
Повідомляти про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Попередній Програми ЗНО-2016
Наступний Балог Йосип Степанович