Бовді Адальберт Адальбертович


Доктор фізико-математичних наук, професор кафедри алгебри Ужгородського національного університету.

Народився 2 серпня 1935 р. в селі Павлово Ужго­родського району Закарпатської області. В 1954 р. закін­чив Ужгородську середню школу № 1. В цьому ж році поступив на математичне відділення фізико-математичного факультету Ужгородського держуніверситету, де він закін­чив чотири курси. З 1 вересня 1958 р. Бовді А. А. був направлений в Московський держуніверситет для закінчен­ня університетського курсу навчання. Закінчив він Москов­ський університет у 1960 р. Тоді ж поступив до аспіран­тури на кафедру алгебри МДУ (науковий керівник – проф. Курош О. Г.). З 1 жовтня 1963 р. працює викладачем кафедри алгебри Ужгород­ського держуніверситету. 27 травня 1964 р. в Московському держ­університеті Бовді А. А. захищає дисертацію “Скрещенные произведения полу­группы и коль­ца” на здобуття наукового ступеня кандидата фіз.-мат. наук. З 1 вересня 1964 р. він переходить на посаду старшого викладача, а ще через рік на посаду доцента кафедри загальної математики. 23 грудня 1967 р. йому присвоєно звання доцента по кафедрі загальної математики. 19 серпня 1988 р. в Ленінградському держуніверситеті Бовді А. А. захищає дисертацію “Строение мультипликативной группы группового кольца” на здобуття наукового ступеня доктора фіз.-мат. наук. З 1 вересня 1988 р. він займає посаду професора кафедри алгебри УжДУ. Звання професора по кафедрі алгебри йому присвоєно 26 липня 1990 р. На посаді професора кафедри алгебри УжДУ Бовді А. А. працю­вав до 31 серпня 1992 р., коли він звільнився за власним бажанням у зв’язку з переходом до Дебреценського університету (Угорщина).

В 2001 р. за високий рівень наукової роботи Бовді А. А. був нагоро­джений медаллю ім. Szele математичного т-ва ім. Bolyai, а в 2004 р. він одержав премію ім. Szenz–Gyorgvi Albert – найвищу премію мін. освіти Угорщини. Сфера наукових досліджень Бовді А. А. – групові кільця і схрещені добутки. Він побудував конструкцію скрещеного добутку, яка дістала широке наукове визнання, створив теорію ідемпотентних елементів, дістав ряд структурних теорем про цілочислові групові кільця нескінченних груп, розв’язав проблему С. Новікова про будову унітарної групи групового кільця циклічної групи, вперше застосував лієві методи до вивчення групи одиниць модулярної групової алгебри і описав ряд важливих теоретико-групових властивостей цієї групи, зокрема, дав повну відповідь, коли група одиниць модулярної групової алгебри буде розв’яз­ною, обмеженою енгелевою.

Бовді А. А. опубліковав понад 100 наукових робіт написав 5 підручників і велику монографію по алгебрі і теорії групових кілець. Він створив навколо себе визнаний науковий колектив по теорії групових кілець, 10 його аспірантів під­готували і захистили дисертації.

Джерело: “Наукова еліта УжНУ”
(інформація станом на 2005 рік)

Subscribe
Повідомляти про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Попередній Бисага Юрій Михайлович
Наступний Булеца Богдан-Микола Антонович