Червак Юрій Юрійович


Народився 2 лютого 1935 р. в селі Теково Виноградівського району Закарпатської області. Після закінчення в 1952 р. Чорнотисівської середньої школи служить в армії. З 1957 р. – студент математичного відділення фіз. – мат. факультету УжДУ, яке закінчує в 1962 р. З цього часу й починається його науково – педагогічна робота в Ужгородському держуніверситеті як старшого групи програмістів обчислювального центру УжДУ – першого обчислювального центру Закарпаття, де займався розробкою засобів автоматизації програмування. В результаті була створена автоматизована бібліотека програм для обчислювальної машини “Минск -14” і сформульовано принципи побудови трансляторів для малих обчислювальних машин. Написав навчальний посібник “Электронная вычислительная машина “Минск – 14” и программирование”.

Протягом 1967-1970 рр. навчається в аспірантурі на кафедрі обчислювальної математики. 14 березня 1972 р. в Інституті математики АН УРСР він захищає дисертацію “Деякі питання оптимізації” на здобуття наукового ступеня кандидата фіз. – мат. наук. Вчене звання доцента по кафедрі обчислювальної математики йому було присвоєно 19 листопада 1975 р. З 1976 р. він – завідувач кафедри обчислювальної математики. У 1975 р. він видав навчальний посібник “Элементы программирования на Алголе” , а в 1971 р. – “Лексикографический поиск задач дискретного программирования”. 21 лютого 1982 р. Червак Ю.Ю. в інституті кібернетики ім. Глушкова АН УРСР захищає докторську дисертацію “Методи лексикографічної оптимізації, їх застосування й реалізація”, а в 1983 р. йому присвоєно вчене звання професора по кафедрі обчислювальної математики.

Найважливіші результати наукових досліджень Черваком Ю.Ю. одержані в теорії оптимізації, її застосуваннях, а також багатокритеріальній оптимізації. Побудовані ним математичні моделі та методи їх аналізу здобули практичне визнання й реалізовані в офіційно створених пактах прикладних програм ДИСПРО (ІК АН УРСР). Червак Ю.Ю. брав участь у виконанні важливих науково – технічних програм СРСР, зокрема, в створенні автоматичних та автоматизованих систем управління в кораблебудуванні, у військово – морському флоті, літакобудуванні та освоєнні космосу.

Червак Ю.Ю. займається пропагандою знань з інформатики: для вчителів середніх навчальних закладів написав посібник з інформатики (1982); в університеті ім. Шафарика м. Кошице (Словаччина) прочитав курс “Дидактика інформатики”; читав вибіркові курси з обчислювальної математики і програмування в фізико – математичному класі Ужгородського ліцею –інтернату. У 2002 р. ним написана монографія “Оптимізація. Непокращуваний вибір”.

Червак Ю.Ю. – член експертної ради з інформатики і кібернетики Вищої атестаційної комісії України, член секції Комітету з державних премій України в галузі науки і техніки, співголова програмного комітету міжнародної школи – семінару “Теорія прийняття рішень”, співредактор наукового серіалу “Математичне моделювання в економіці” (м. Ужгород), співголова Закарпатської регіональної організації Всеукраїнської асоціації з економічної кібернетики. Член програмних комітетів міжнародних конференцій “Прогнозування та прийняття рішень в умовах невизначеності” (Україна) і “Комп’ютерне моделювання” (Словаччина). Він опублікував понад 70 наукових праць.

Джерело: “Наукова еліта УжНУ”
(інформація станом на 2005 рік)

Subscribe
Повідомляти про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Попередній Фера Олександр Васильович
Наступний Чучка Павло Павлович