Дев’ятикласники складатимуть ЗНО вже з 2018 року


Реформа освіти

Заступник міністра освіти і науки України Павло Хобзей, який займається проблемами середньої освіти, розповів в інтерв’ю “Газеті по-українськи” про деталі освітньої реформи. Подаємо основні тези інтерв’ю заступника міністра.

Теперішні семикласники складатимуть ЗНО після 9 класу

У 2018 році учні, які закінчать дев’ятий клас і захочуть продовжити здобувати середню освіту, муситимуть скласти зовнішнє незалежне оцінювання. Далі, залежно від нахилу й академічних досягнень дитини, — навчання за трьома напрямками:

1 — загальноосвітній багатопрофільний академічний ліцей для школярів, які планують вступати до вузів,

2 і 3спеціальна освіта:

  • ліцей — готуватиме кваліфікованого робітника,
  • коледж — керівника середньої ланки на виробництві чи у сфері послуг.

З атестатом професійного ліцею чи коледжу можна вступати до університету.

Для можливості вибирати предмети для поглибленого вивчення має бути більше учнів у ліцеях

У ліцеї може бути не менше 75 учнів на паралелі. Або 100, якщо заклад багатопрофільний. Учні вибиратимуть предмети для поглибленого вивчення — не більше восьми на семестр. Маємо подолати неефективну багатопредметність у школі.


Про новації у середній освіті, які будуть запроваджені після прийняття нового закону “Про освіту”, читайте також у публікації “Школу хочуть зробити 12-річною, а ЗНО – після 9 класу”.


У містах із цим проблем немає. А от у сільській місцевості учнів мало. У 80 відсотках шкіл є один клас, у якому не більше 20 учнів. Тож багатопрофільних ліцеїв тут буде мало. Треба або довозити на навчання, або влаштовувати пришкільні гуртожитки.

На один район буде 3 старші школи

Старшу школу організовуватимуть після децентралізації й адміністративно-територіальної реформи.

Дошкільна, початкова й основна школа по дев’ятий клас будуть підпорядковані об’єднаній громаді. А старша — повіту, об’єднанню кількох районів.

На один теперішній район буде приблизно три старші школи. На конкурсній основі обиратимуть керівників. Директору надамо право набирати вчителів.

Не буде потреби в репетиторстві

Зараз у старших класах є 14 предметів на семестр.

Один урок на тиждень, за словами заступника міністра, — це неефективно. У профільній школі учні матимуть у семестрі сім-вісім предметів. Частина з них обов’язкові — українська мова, іноземна. Частина — за вибором учня. Вибиратимуть також рівень — загальний чи поглиблений.

Відпаде необхідність у репетиторстві. Якщо дитина у фізико-математичному ліцеї має на тиждень вісім годин математики, а у звичайній школі — чотири, то на ЗНО вони будуть у нерівних умовах. Ще чотири години треба надолужувати з репетитором.

У нас на одного вчителя припадає 8 учнів, в інших європейських країнах — 17

Щоб підняти зарплату — спершу треба оптимізувати школу. Один з показників ефективності — скільки учнів припадає на одного вчителя. У нас — вісім. У європейських країнах — 17. Зарплата забирає майже 80 відсотків виділених на школу коштів. Підняти удвічі зарплати при тій же кількості вчителів не вдасться.

Не можна проводити реформу, не змінюючи умов ­праці. Щоб учитель захотів добиратися до школи в інший населений пункт, треба його ­заохотити не лише грошима. Мають бути обладнані лабораторії, кабінети — біології, фізики, географії. Попри скрутну економічну ситуацію, уряд виділив 100 мільйонів гривень на обладнання, цифрові лабораторії в кабінетах фізики.

Щоби проводити реформи в освіті… треба змінити судову владу

Якщо хочемо робити реформи, найперше слід змінити судову владу. Це дасть ефективність у всіх галузях. Ось зараз батьківський комітет пише заяву про звільнення негуманного вчителя, а директор не може його звільнити. Бо той відсудить і повернеться до школи.

“Видатки на освіту не покривають нічого, крім комуналки й зарплати. Все, що є у школі, — заслуга батьків. З іншого боку — як це зробити прозорим? У цих економічних умовах школа буде розраховувати на допомогу громади”, – Павло Хобзей.

Але в базовому законі про освіту є стаття “Академічна доброчесність”. Ідеться про інший бік корупції — списування. Треба заборонити друкування книжок, що дають готові розв’язки задач. Це така сама крадіжка, як і матеріальної речі.

Краще зразу здобувати робітничу спеціальність, ніж потім перекваліфіковуватися

80 відсотків ­випускників шкіл продовжують ­навчання у вишах. Лише 20% ідуть у професійну освіту.

Люди з вищими освітами не можуть знайти роботу, йдуть на біржу праці, перекваліфіковуються на робітничі професії. Це недоцільно. Нормальна пропорція 40 на 60, де 60 відсотків — абітурієнти вузів.

У Союзі заводи давали обладнання для профтехучилищ. В незалежній Україні училища перейшли в підпорядкування освіти, заводи позакривалися. Навчальне обладнання дороге. Тому будуть створені регіональні професійні заклади шляхом об’єднання кількох нинішніх.


Коротко про Павла Хобзея

Павло Хобзей
Павло Хобзей, заступник міністра освіти і науки України

народився в місті Інта, Комі АРСР. 1969‑го родина переїхала до Калуша Івано-Франківської області. Батько — гірничий інженер, політв’язень і громадський діяч. Помер 2006 року. Мати теж була в українському підпіллі, репресована. Мешкає у Львові.

Навчався у Київській фізико-математичній школі-інтернаті при Університеті імені Шевченка. Закінчив механіко-математичний факультет та аспірантуру КНУ, докторантуру Академії державного управління при президентові України. Кандидат фізико-математичних наук.

Працював в Інституті прикладних проблем механіки й математики у Львові. Був першим директором фізико-математичного ліцею при Львівському національному університеті імені Франка.

Вісім років очолював міське управління освіти у Львові та п’ять років — обласне. Керував регіональним центром тестування фонду “Відродження”. Був проректором Українського католицького університету.

21 жовтня 2015 року призначений заступником міністра освіти й науки.

Захоплюється класичною музикою. Мріє поїхати в Тибет.

Мешкає у Львові. Дружина Наталія — діалектолог, завідувач відділу української мови Інституту українознавства, керівник проекту і співавтор “Львівського лексикону”. Мають двох синів.

Subscribe
Повідомляти про
guest
40 Коментарі
давніші
новіші найбільше голосів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Пипис
Пипис
29.01.17 08:50

У меня нет слов. Не понимаю зачем. Я в 2018 буду заканчивать 9 класс. Лучше бы пошел в школу в 5 лет. И не писал бы это ЗНО. Мда… От него не отвертишься. Пока 9 класс в этом году пишет ДПА. Мы будем в следующем писать ЗНО. Это капец.
Учителя: Вы держитесь там всего доброго!

месник
месник
02.02.17 21:55

а ви не боїтесь, що наш терпець увірветься, ми не захочемо більше тримати вас на своїй шиї? ми платники податків, батькі дітей, ми ті хто створює попит на ваші робочй місця і часто, дуже часто отримуємо не якісний продук вашої так званої праці. нам набридло терпіти ваші знущання з наших дітей, те що ви й досі назваїте освітою. пора
[…ВІДРЕДАГОВАНО МОДЕРАТОРОМ. УНИКАЙТЕ У КОМЕНТАРЯХ ЗАКЛИКІВ ДО НАСИЛЬСТВА Й АГРЕСІЇ]
… це дійсно стане гарною реформою в нашій освіті. дуже якісною і продуктивною!

Наталья
Наталья
15.02.17 17:26

Полная ерунда. Сначала ЗНО после 9 класса, потом после 11 класса. Такое впечатление, что Вы ищете себе работу. Переливаете из пустого в “порожнэ” , создаете ВИДИМОСТЬ работы.

Українка
Українка
16.02.17 15:57
Відповісти  Наталья

Шановні, Ви нічого не зрозуміли. Вам ясно було сказано , що дуже багато студентів Вишів, але майже немає звичайних робітників. Якщо не здати ЗНО після 9 класу, то не будете навчатися у 10 та 11 клас.
Хороша річ… чим, вибачте на слові, дурніший народ, тим легше керувати: пляшка пива та шматок хліба з ковбасою і все гаразд…

Мати
Мати
06.04.17 13:49

Знущання з дітей, ваші ЗНО.Раніше була собі звичайна 10-и річна школа, без всяких там профільних класів, діти не вішалишася і не топилися перед екзаменами, як зараз перед ЗНО і були спеціалісти високого рівня. А зараз, тільки психіку дітям псуєте і робите з них дебілів, тут дорослий не витримає такого психологічного навантаження, не те,що дитина у 14-16 років.

Anton
Anton
01.07.17 19:08
Відповісти  Мати

ЗНО- это не издевательство. ЗНО существенно снизило коррупционную составляющую при поступлении в ВУЗы. И это очень позитивно.

Татьяна
Татьяна
17.07.17 11:25
Відповісти  Anton

Бред. Коррупция продолжает в стране процветать. Верните советскую 10 летнюю школу!!!!!!!!!!

Ірина
Ірина
12.10.17 11:30
Відповісти  Anton

Ну да, конечно! Забей в поисковик: сколько стоит сдать ЗНО? И? ЗНО существенно снизило коррупционную составляющую? А именно, на сколько снизило? Очень позитивно-это эмоции, а где факты? Антон-адвокат дьявола?

Надія
Надія
05.01.18 12:21
Відповісти  Anton

Зно всюди платне.Інтернет кипить скільки коштує. Нехай наша держава відкриє пару шкіл де будуть вчитися діти поглиблено, а де звичайно. Дитячі садочки хай відкриють.Хай провірять вчителів молодих по селах де всі заочки бо половина з них вагітні були. Купили екзамени і учать тепер чужих дітей не грамотності

Саньок
Саньок
09.04.17 09:53

Наскільки я розумію то вже в 2018 дев’ятикласники складатимуть зно.На мою думку це повний дебілізм тому що ті хто складає цю навчальну програму не пробують на собі як це через те що їхні діти навчаються закордоном. Ось, я навчаюся у восьмому класі за новою програмою сиджу в школі з 8:15 до 16:00. На мою думку кожна дитина також здатна розвивати свою країну,через спортивні досягнення, через досягнення у навчанні,через досягнення у мистецтві (музичному, художньму).Але як цим дітям, які хочуть добитися вершин у спорті, мистецтві, вони не зможуть цього зробити тому що вони будуть зайняті навчанням і якщо з навчанням у них… Читати більше »

Татьяна
Татьяна
14.09.17 21:53
Відповісти  Саньок

Полностью согласна. У ребенка если не здал ЗНО после 9 го класса нет никаких шансов, нигде. Какой дебил из МОН это придумал?

Ярослав
Ярослав
10.04.17 21:16

Що ви таке видумали ми ЗНО бедем здавати 2 рази 1 у 9 класі а потім 11

Дикий Петя
Дикий Петя
27.05.17 19:03
Відповісти  Ярослав

3 раза. В 4, 9 и 11 классах.

Юля
Юля
27.04.17 16:06

ТА ВИ НОРМАЛЬНЫЕ ВАЩЕ В 13-14 ЛЕТ КОНЧАТЬ ШКОЛУ…ЭТО ЕЩЁ ДЕТИ….НУ В 14 ЕЩЁ НОРМ…НО ВСЕ РАВНО..ЭТО П….Ц ТОВАРИЩИ

Таня
Таня
07.05.17 00:12

Я зараз в 8 класі.В статті написано,що ЗНО буде в семи класників.Але я ж буду в 9 класі 2018.Однокласники кажуть,що будемо мабуть здавати,Мені здається,що пронесе.)

Катя
Катя
05.06.17 16:01
Відповісти  Таня

Не пронесе, у мене та ж ситуауія

Денис
Денис
14.06.17 22:36
Відповісти  Таня

Воно буде діяти з 01.09. 2018 року, а ми ДПА будемо здавати 27.05.2018

Кристина
Кристина
03.07.17 18:37
Відповісти  Таня

Стаття написана 11.01.16 ти ще в 7 класі була

Одара
Одара
09.05.17 18:50

ЦЕ ЖОПА

Марина
Марина
09.05.17 18:52

П…ць, навіщо це нам…………….

Наталія
Наталія
29.05.17 09:05

Все чудово щодо оптимізації шкіл. Однак виникає питання: навіщо було випускати таку кількість педагогічних кадрів, щоб тепер їх виганяти на вулиці? Усе як завжди

Катя
Катя
05.06.17 16:05

Мало того, що батьки мають тратити гроші на репетиторів після 11 класу, то тепер ще й і після 9? Це ж безглуздо! Так, я зараз перейшла в 9, мене чекає безумовно ЗНО, я навчаюся добре, але що ж робитт тим, хто навчається слабко? Вони вже вважатимуть своє життя зламаним? І ви ще потім будете дивуватися великій кількості суіцидів?

Секрет
Секрет
06.06.17 12:10

Видимо выходит новая суицидная игра, по названием «ЗНО ПОСЛЕ 9»
Идеально.

Тарас
Тарас
07.06.17 00:11

Люде! То горе є! Бо ж не матиме дівчина часу до криниці ходити, від панщини дорослих відпочити, і хворітиме, горітиме у навчанні її молодість і врода. ЗНО-то є зло!

народ
народ
20.06.17 16:45

Шановні мені здається що влада більше піклуеться про дешеву робочу силу для Евросоюзу , оскільки люди без вищої освіти шукають можливість заробітку в тих країнах де краще заробітна платня , робочі професії в нашій країні дають низький заробіток. А в Европейських країнах потрібні люди з низькою освітою на роботу яку не хочуть виконуати громадяни їхньої країни .. Складаеться таке враження що уряд піклуеться не про інтереси народу , а про свої інтереси , чим більше неосвідченних тим їм вигідніше керувати. Хотілося б знати скільки дітей урядосців буде навчатися в Україні на робочі профессії , або хоча б навчатися в Україні

Апрол
Апрол
01.07.17 00:23

І знову будуть судити про знання і здібності унів з поголовного здавання укр.мови та літератури,а на підготовку з інших двадцяти предметів наплювать. ЗНО із чудової задумки перетворилося в нагайку, каральний меч та матюк

Ігор
Ігор
01.07.17 11:50

Реформа в освіті потрібна давно. Це важко, але якщо відтягувати, буде ще важче. ЗНО у 9 класі це добра профілактика для вірної професійної орієнтації, шкода, що багато читачів не зрозуміли суті змін.

Лілея
Лілея
01.07.17 17:11
Відповісти  Ігор

Це так,але чому не перейняти досвід Японії, де школа існує навіть для 10 дітей,які живуть на хуторі, яких розвивають всебічно, а в нас? “Свої” вчаться за кордоном, а сільських дітей треба звозити як “скотину” звідусіль щоб зекономити. На чому економимо? На здоровї нації?

отакої
отакої
04.07.17 17:22
Відповісти  Лілея

добре. платіть кожен місяць 200.000 грн ЗІ СВОЄЇ КИШЕНІ на зарплати викладачів, охорону, комунальні. і не економте!
ото популісти хрінові, все лиш би на дурничку.

Добрый Эх
Добрый Эх
22.07.17 20:21

Правильно) и экзамены нужны после каждого класса. Может учиться начнут) привыкли в телефоны втыкать. Единицы тех, кто хочет учиться. Не хочешь и не можешь учиться мети дворы, для этого зно сдавать не нужно

Bиктория
Bиктория
28.07.17 23:44

Вы вообще думали, прежде чем вводить такие реформы? Да, сейчас многие списывают и учатся хуже, чем будут учится при таких реформах, но для учеников 7-8 классов это будет большой стресс, потому что они так не привыкли и для них это сложно. Если раньше ученик мог какой-то предмет плохо сдать, и всё-таки дальше пойти учится до 11 класса, то теперь нужно будет сдать все предметы, которые потребуют. Я лично не против таких реформ, но вводите их с первого класса! Пусть ученики с самого начала привыкают к таким условиям,и от этого будет толк, но если эта реформа будет действовать и для учеников… Читати більше »

Юрий
Юрий
31.07.17 18:33
Відповісти  Bиктория

Учить в 9 классе нужно все предметы. А как Вы без знания математики собираетесь учиться на психолога? Там куча тестов с применением математики, обработка данных, построение диаграмм и графиков?

Міша
Міша
15.08.17 18:43

Ета проста ….!
как там можно если ребенок учился в селе то с иностранной у нее уже по 0 последняя надежда на репетитора и все.
Я например атличник но сас па себя знаю что иностранный 1 года невиучиш это просто капец !!!!

Аркадия
Аркадия
23.08.17 11:20

Цитата министра: “Мають бути обладнані лабораторії, кабінети — біології, фізики, географії”. Очень интересно, министр, наверное, забыла, что в школе еще и химию изучают.А в школе именно кабинеты химии нуждаются в оснащении. Или она подразумевала под лабораторией кабинет химии? Но лаборатория должна быть при каждом кабинете естественных дисциплин. Или в нашей стране, как всегда, экономят на школе и как всегда забыли, что к естественным дисциплинам и ХИМИЯ относится? За красивыми фразами реформы Новой Украинской Школы ничего не стоит кроме разрухи образования.Новая реформа призвана свести к минимуму знания учащихся и полностью ослабить умственный потенциал страны. И в этом не виноваты учителя, в… Читати більше »

Мэри
Мэри
24.08.17 18:49

Лично я не против ЗНО в 9 классе, но в 4 – это перебор. ДПА вполне хватает тем детям. По поводу ЗНО в 9 классе. Его сдают те, кто собирается уходить из школы. И незачем устраивать тут истерики вроде “если я не сдам, мне, что, вешаться?” или “из-за ЗНО в 9 классе количество суицидов увеличится”. Если не сдадите, пойдете учиться в 10 класс. Тоже мне, проблема. И не надо роптать на стресс. Сейчас во всех бедах стресс виноват. Ни ваша лень (если коснуться именно учебы в школе), ни ваш пофигизм, ни ваше вечное “зачем мне математика/физика/английский/вставьте ваш вариант? он/она мне… Читати більше »

Нервы
Нервы
07.07.18 15:59
Відповісти  Мэри

Ну во-первых, те дети, которые не сдадут ЗНО в 9-ом классе не допускаются в 10-й класс(читайте внимательнее) во-вторых, это реально стресс для учеников(как бы хорошо они не учились..) даже те, кто учится на отлично, ежегодно ездит на олимпиады, побеждают и терпят поражение… Для этих детей тоже стресс ЗНО. Ну а в третьих, большинство школ по всей Украине не оснащены лабораторями, реактивами для проведения наглядных опытов… Даже больше скажу- в некоторых школах не по всем предметам есть учебники, из-за этого ученики не получают нужной информации за 45 минут урока, и достаточно неудобно так работать и учиться ученикам, но при этом дети… Читати більше »

Максим
Максим
20.09.17 18:04

Нам всем писос)

Олена
Олена
25.09.17 11:53

таке враження що цій країні не потрібні дійсно кваліфіковані робочі кадри зі світлим розумом та руками при місці… Гаразд… ЗНО посля 9-ти класів… збільшиться кількість слюсарів, сантехніків, двірників врешті-решт…. І всі на мінімальній заробітній платні… І три вузи на всю країну для “ІЛІТИ”, бо змогли пережити цей кошмар, паралельно заробивши гастрит та розшатану нервову систему. я прекрасно розумію, що в цієї країни немає майбутнього, поки кожна людина не усвідомить, що пахати на полі така сама благородна робота, як і писати поему… питання в іншому… якщо вам потрібна країна рабів – ви, будь-ласка, видайте закон напряму, а не робіть очевидні речі… Читати більше »

Учень 9 класу
Учень 9 класу
01.10.17 18:40

У моїй школі (сільскій) начається 54 учня загалом. У фізичному кабінеті всі прилади зломані і завезені напевно ще в 60-х роках. Спортивний зал взагалі все, що є з безпечних атребутів то це м’ячв. Матраси 60-х років. Є 2 матраси 2000 років, но порвані.
Я говорю за свою школу но таких шкіл в Україні багато хай краще це вирішать, а не іти по європейських стандартах, вигадайте щось добре і своє, що сподобається усім. Щоб колись люди брали приклад з нас!

F1102a
F1102a
22.02.18 15:50

Станом на 2018 рік правдивість інформації від заступника міністра освіти і науки України Павло Хобзея щодо ЗНО-2018 для 9-х класів стала очовидною. А вже як піднявся авторитет його та міністерства! З повагою: платник податків.

Попередній Перечинський район – рейтинг шкіл за результатами ЗНО
Наступний Рахівський район – рейтинг шкіл за результатами ЗНО