Харківський професор прочитав в Ужгородському університеті лекцію про “комп’ютерний зір” (фото)


Професор Сергій Машталір під час лекції
Професор Сергій Машталір під час лекції

Днями на факультеті інформаційних технологій УжНУ доктор технічних наук, професор Харківського національного університету радіоелектроніки Сергій Машталір прочитав лекцію про «комп’ютерний зір».

– Коли людина дивиться на щось, вона не тільки сприймає це як певну картинку, а й інтерпретує завдяки мозку, що це. Тобто ми не тільки сприймаємо візуальну інформацію, а й робимо висновки. Ідея «комп’ютерного зору» полягає в тому, щоб комп’ютер зміг за допомогою якогось сенсора отримати інформацію, потім її інтерпретувати й дати таку ж відповідь. Тож постає питання: що таке комп’ютерний зір? Це якась мрія? Чи це вже реальність? У рамках цієї лекції ми про це поговоримо, – так розпочав професор свою двогодинну презентацію.

Комп’ютерний зір (Computer Vision) – актуальний напрям, який використовується в багатьох сферах: на ґаджетах – для біометричної ідентифікації, у вебтехнологіях, у віртуальній та доповненій реальності, у медицині, на виробництві, у медіа тощо. Професор наголосив, що комп’ютерний зір і комп’ютерна графіка – явища не тотожні: комп’ютерна графіка спеціалізується на моделюванні певного реального процесу за допомогою готових зображень; комп’ютерний зір займається зворотним: ми отримуємо якусь інформацію із зовнішнього середовища за допомогою певного сенсора і намагаємось інтерпретувати це так, щоб комп’ютер «зрозумів» цю модель реального світу.

Професор ілюструє чинники, що ускладнюють аналіз візуальної інформації
Професор ілюструє чинники, що ускладнюють аналіз візуальної інформації

Лектор наголосив на тому, що комп’ютерний зір – це не просто використання машинного навчання щодо візуальних даних, адже є багато факторів, що ускладнюють аналіз інформації за допомогою комп’ютера: об’єкти мають колір і текстуру, можуть зливаються з фоном, бути частково затулені чи обернуті, відстань впливає на сприйняття розміру об’єкта тощо. Подолання цих перешкод – одне з ключових завдань у цьому напрямку дослідження, і вчені вже мають певні успіхи.

Студенти й викладачі під час лекції
Студенти й викладачі під час лекції
Кожне зображення має свою історію
Кожне зображення має свою історію

Професор Сергій Машталір – провідний фахівець із комп’ютерного зору в Україні, дав рекомендації студентам щодо можливих напрямків дослідження. Завідувач кафедри інформаційних управляючих систем і технологій УжНУ Олександр Міца, на запрошення якого професор Сергій Машталір прочитав лекцію, запропонував активізувати співпрацю з дослідження комп’ютерного зору та закликав студентів обирати теми для наукових досліджень і в цьому напрямку. Цікава й гарно ілюстрована лекція професора Сергія Машталіра сприяє популяризації тематики комп’ютерного зору в Ужгородському університеті.

Професор наводить приклад використання машинного навчання для визначення авторства картини
Професор наводить приклад використання машинного навчання для визначення авторства картини
Лекція дуже зацікавила присутніх
Лекція дуже зацікавила присутніх

Василь Шаркань
Медіацентр УжНУ

 

Subscribe
Повідомляти про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Попередній В Україні успішно стартував новаторський проєкт із залучення молоді до наукових досліджень
Наступний Уповноважений із захисту державної мови опублікував рекоментації щодо дерусифікації топонімів