Історики УжНУ збирають етнографічний матеріал на Виноградівщині (відео)


Історики УжНУ біля Олешника на Виноградівщині. Павло Леньо, Василь Коцан

Вже два тижні на Виноградівщині триває етнографічна практика студентів істориків Ужгородського університету. За цей час вони вже набули досвіду та навичок самостійної роботи зі збору польового етнографічного матеріалу. Саме тому було розширено ареал наукових досліджень.

Впродовж тижня обстежили села Олешник, Букове, Сасово, а також Виноградово, де переважно виконували дослідження на усну історичну тематику, а також фотофіксацію маркерів міського символічного простору. Зокрема, в райцентрі дуже цікавим виявилася центральна площа, де органічно співіснують пам’ятники, що увічнюють особи та події, які мають стосунок до радянської, української та місцевої історії.

Підгрупа Василя Коцана продовжила вивчати традиційну обрядовість і господарську діяльність. Старожили місцевих сіл до сьогодні зберігають традиції найдавніших сільських ремесел – ткацтва та вишивки. Щороку місцеві жительки тчуть чимало доріжок («покрівців»), а їх оселі досі прикрашають вишивані настінні килимки. Окрім збору усної інформації в Олешнику та Буковому, відвідали краєзнавчі музеї, в яких зберігається величезна кількість пам’яток старовини. Краєзнавчий музей при Олешницькій ЗОШ І–ІІІ ступенів є одним із кращих сільських музеїв області. Тут експонуються автентичні взірці народного текстилю, дерев’яного, керамічного та металевого посуду, знарядь праці. У обстежених селах робили фотофіксацію житлових і господарських будівель, побудованих у 30–60-х рр. ХХ ст. Увагу звертали на будівельний матеріал, технологію будівництва, інтер’єрне планування.

Студенти УжНУ в селі Букове

Плідно попрацювала підгрупа, яка вивчає особливості народної демонології та магії. Студенти збирають цікаві розповіді про демонологічних персонажів, магічні предмети, народну медицину.

Старшим науковим співробітником Закарпатського музею народної архітектури та побуту Михайлом Рекрутяком було зафіксовано залишки патронімій («родинних кутків») у селах Великі Ком’яти, Букове і Онок.

Цього тижня в роботі експедиції взяли участь студенти-антропологи з Варшавського університету (Польща). У селах Онок та Олешник їх цікавили екзотичні для нас теми економічної та політичної антропології. Детальніше про специфіку власних досліджень розповів Пйотр Вінярчик в інтерв’ю у рамках телевізійного сюжету «Етнографічна експедиція» каналу М-студіо.

У роботі в Олешнику ужнівцям допомагали сільський голова Степан Попович, директор школи Марія Роспопчук, завідуюча бібліотекою Оксана Любка, бібліотекар Ганна Барнич, завідувача будинком культури Світлана Мокар; у селі Букове – секретар сільської ради Ірина Кедик, вчитель історії Володимир Скляр, завідуюча будинком культури Марія Тифанюк та інші добродії.

У планах на третій (завершальний) тиждень практики – розширити ареал експедиції та виконати уточнювальні дослідження по місцях, де вже були обстеження. Крім того, планується вже традиційна для істориків «посвята» в етнографи.

За інформацією керівників практики –
доцентів кафедри історії України УжНУ Павла Леня та Василя Коцана
Медіацентр УжНУ

Subscribe
Повідомляти про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Попередній Сьогодні завершується прийом заяв вступників до ВНЗ
Наступний На Виноградівщині директори шкіл вимагають звільнити начальника відділу освіти (відео)