Козубовська Ірина Василівна


Народилася 24 січня 1948 р. у Великому Березному Закарпатської області. Батько – юрист, мати – вчителька. У 1966 р. закінчила Ужгородську СШ №1 з золотою медаллю, а в 1971 р. Ужгородський державний університет, факультет романо-германської філології з відзнакою. 2 роки працювала вчителем в СШ №1 та СШ №3 м.Ужгорода, а з 1973 по 1977 рр. вчилася у стаціонарній аспірантурі в науково-дослідному інституті педагогіки м.Києва. В 1978 році захистила в цьому інституті кандидатську дисертацію на тему “Важковиховуваність і шляхи її подолання у дітей молодшого шкільного віку” і почала працювати на кафедрі педагогіки і психології Ужгородського національного університету спочатку асистентом, потім старшим викладачем, доцентом і професором після захисту у 1996 р. докторської дисертації в Національному педагогічному університеті ім. М.Драгоманова в м.Києві на тему “Рання профілактика протиправної поведінки неповнолітніх”.
І.В.Козубовська впродовж багатьох років читає лекційні курси і проводить практичні заняття з “Загальної психології”, “Вікової і педагогічної психології”, “Юридичної психології”, керує практикою, написанням дипломних робіт. Для педагогічного стилю професора І.В.Козубовської найбільш характерними є такі риси: гуманістична спрямованість педагогічного процесу, зв’язок педагогічного процесу з життям, повага до особистості студентів в поєднанні з розумною вимогливістю, опора на позитивне в особистості, доступність, науковість у викладанні матеріалу.

В 1997 році на юридичному факультеті УжНУ почала функціонувати нова кафедра – соціальної роботи, у створенні якої активну участь брала Козубовська І.В. разом з народним депутатом України Миговичем І.І. На сьогоднішній день Козубовська І.В. працює на посаді професора кафедри соціальної роботи і виконує обов’язки завідувача цієї кафедри.

Кафедра однією з перших в Україні розпочала підготовку фахівців нової спеціальності “соціальна робота” і внесла значний вклад у розвиток соціальної роботи в Україні. Певна заслуга в цьому належить І.В.Козубовській, яка разом з колективом кафедри взяла участь у розробці програм основних курсів, підготовці монографій, навчальних і методичних посібників, наскрізної програми практики.

Кафедрою в 1999 р. в Ужгороді проведена перша в Україні міжнародна конференція з соціальної роботи на тему “Соціальна робота: теорія, досвід, перспективи”, учасниками якої були науковці, викладачі, практичні соціальні працівники з 9 країн світу (Велика Британія, Бельгія, Франція, Польща, Угорщина, Румунія, Словаччина, Росія, Україна).

В 2003 році в Ужгороді знову була проведена міжнародна конференція на тему “Актуальні проблеми професійної підготовки фахівців соціальної роботи в Україні і за рубежем”. Матеріали конференції видані за загальною редакцією І.В. Козубовської та І.І.Миговича.

Козубовська І.В. – автор або співавтор понад 200 наукових праць з актуальних психолого-педагогічних і соціальних проблем: енциклопедичного словника з соціальної роботи, монографій, навчально-методичних посібників, методичних рекомендацій. Вона – активний учасник Міжнародних, Всеукраїнських, міжвузівських конференцій, семінарів, виставок. Численні наукові статті І.В.Козубовської опубліковані також в журналах: “Рідна школа”, “Початкова школа”, “Сім’я і школа”, “Право України”, “Дивослово”, “Вісник АПН України”, “Вісник УжНУ”, “Соціальна робота в Україні: теорія і практика” та інші.

І.В.Козубовська підготувала 5 кандидатів наук і продовжує плідно працювати з аспірантами і пошукачами. Редактор журналу “Науковий вісник УжНУ. Серія. Педагогіка. Соціальна робота”, член редколегії Всеукраїнського журналу “ Соціальна робота в Україні: теорія і практика”, член спеціалізованої Вченої Ради по захисту докторських дисертацій в Тернопільському педагогічному університеті. Відмінник народної освіти з 1995 року. В 1997-2003 рр. Козубовська І.В. була співкоординатором міжнародних проектів ТЕМПУС-ТАСІС і проекту програми “Відродження”, спрямованих на розвиток соціальної роботи в Україні і підготовку кадрів для соціальних служб. Неодноразово проходила стажування у В.Британії та Бельгії.

Інформація про науково-педагогічну і громадську діяльність І.В.Козубовської вміщена в енциклопедичному словнику “Жінки України” (Київ, 2002). Найважливіші праці: І.В. Козубовська Рання профілактика протиправної поведінки неповнолітніх (психолого-педагогічні аспекти). – Ужгород: УжДУ, 1996. (монографія). – 255 с. І.В. Козубовська, М.М. Дідик. Соціально-психологічна робота в органах внутрішніх справ України. – Ужгород: УжДУ, 1999. –148 с. (монографія). І.В. Козубовська, Г.В. Товканець. Соціальна профілактика девіантної поведінки: корекція відхилень у поведінці важковиховуваних дітей у процесі професійного педагогічного спілкування. (Монографія). – Ужгород, 1998. – 220с. І.В. Козубовська, Ф.Г. Ващук. Основи професійного педагогічного спілкування. (Навчально-методичний посібник). – Ужгород, 1996. – 85 с. 5. І.В. Козубовська, О.П. Пічкар. Кадрове забезпечення соціальних служб у Великій Британії. – Ужгород, 2002. (монографія). – 392с. Т.С.Барило, И.С.Демина, И.В.Козубовская и др. Профилактика правонарушений среди учащихся. – К.: Наукова думка, 1983. – 117 ст. І.В.Козубовська, О.В.Дорогіна, О.Т.Смук . Соціальна робота з важковиховуваними дітьми в інтернатних закладах. – Ужгород: УжНУ, 2003. – 275 с.

Джерело: “Наукова еліта УжНУ”
(інформація станом на 2005 рік)

Subscribe
Повідомляти про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Попередній Кишко Микола Максимович
Наступний Лазур Володимир Юрійович