Піратська наука. Де в Україні найбільше нелегально скачують публікації


Sci-hub, Закарпаття

Оголошений Міністерством освіти і науки України курс на інтеграцію до європейського освітньо-наукового простору не залишився тільки декларативним, попереднє керівництво МОН почало конкретні дії: у нових критеріях для здобуття наукових ступенів і вчених звань з’явилися вимоги щодо публікацій у рецензованих фахових виданнях, включених до наукометричних баз Scopus або Web of Science.

Услід за міністерством вимоги щодо таких публікацій ставлять і в навчальних закладах та наукових установах. Але для того, щоб опублікувати статтю у виданні, визнаному на міжнародному рівні, треба бути добре обізнаним із публікаціями з досліджуваної проблеми. А це може коштувати грошей – сотні доларів для передплати видання або десятки – для отримання доступу до окремих статей.

Однак навчальні заклади та наукові установи попри вимоги до працівників неохоче передплачують дорогі наукові видання, мотивуючи це браком коштів.

Якщо науковець усе одно хоче ознайомитися з текстом публікацій, а можливості придбати доступ нема, варіантів залишається небагато – або просити допомоги в колег із закладів, які передплачують видання, або – читати піратські версії публікацій. І тут у пригоді стають нелегальні сервіси, популярним серед яких є Sci-hub.

Як пише Юрій Халавка на сайті Ukrainian Scientists Worldwide (мережа для українських науковців та всіх, хто цікавиться наукою в Україні), нещодавно Sci-hub оприлюднив дані про кількість завантажених через нього наукових статей.

В Україні із серпня 2015 по лютий 2016 року найбільше публікацій скачано з таких українських міст:

  • Київ – 198915
  • Харків – 38081
  • Львів – 28925
  • Вінниця – 22363
  • Дніпропетровськ – 11743
  • Одеса – 9116
  • Чернівці -7976

Решта міст мають менше 4 тисяч завантажень.

Освітній портал Закарпаття проаналізував кількість скачувань із нашого регіону, результати значно нижчі і цілком очікувані:

  • Ужгород – 1046
  • Мукачево – 176
  • Хуст – 4
Ілюстрація до публікації в Science
Ілюстрація до публікації про Sci-hub в одному з найавторитетніших наукових видань світу – “Science”

Як дослідили автори журналу Science, нелегальним сервісом користуються вчені з усього світу, – навіть в університетах, де передплачують наукові видання. Якщо маєте бажання докладніше ознайомитися з порушеною темою, можете прочитати публікацію в Science.


Довідково

Sci-Hub (перекладається з англійської як «Центр науки») — веб-сайт та онлайн-сховище більш як 48,000,000 наукових академічних праць, доступних для безкоштовного завантаження. Нові академічні праці додаються щоденно – після того, як веб-сайт отримує доступ до них через пркосі-сервери .edu. Створений у 2011 році казахською розробницею програм та дослідницею нейротехнологій Алєксандрою Єлбакян, сайт засновувався як відповідь на надмірно високі ціни на доступ до дослідницьких праць. Академічне видавництво Elsevier подало 2015 року позов до Нью-Йоркського суду, внаслідок чого початкове доменне ім’я проекту Sci-Hub.org було конфісковано, тепер сервіс став англомовним (до того мова була російська) і успішно функціонує за адресою sci-hub.io .

Subscribe
Повідомляти про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Попередній Військові навчають ужгородських школярів бойового мистецтва (фото, відео)
Наступний На військовій кафедрі УжНУ теорію засвоюють на практиці