Письменники-викладачі УжНУ представили Закарпаття на «Книжковій толоці» у Миколаєві


Викладачі-письменники УжНУ

17–19 березня в Миколаєві над Дністром відбулася ХІ «Книжкова толока». Серед гостей майже з усієї України, були й закарпатські письменники, серед яких і викладачі УжНУ, – Олександр Гаврош, Василь Кузан, Михайло Рошко, Сергій Федака.

«Книжкова толока» – це книжковий ярмарок у львівському райцентрі Миколаїв, під час якого відбуваються літературні зустрічі, читання, посиденьки, круглі столи, покази фільмів, виступи бардів тощо. Досвідчені організатори на чолі з пані Любою Хомчак наситили триденну програму цікавими акціями для різного віку: три паралельні події відбувалися одночасно на дитячій локації, сцені палацу культури й у поетичній вітальні.

Масштаби й організація вражають, а найбільше приваблює і надихає доброзичлива атмосфера привітних, щирих і гостинних миколаївців, для яких цей фестиваль є справжньою толокою людей літератури. Почути виступи всіх – неможливо, але поспілкуватися із гостями на ярмарку, «потусуватись» дуже зручно.

Цьогоріч «Книжкова толока» була присвячена 100-річчю подій Української революції 1917–1921 рр. Професор УжНУ Сергій Федака став учасником роздумів істориків на тему «Сторіччя спротиву і сподівань». Революція триває і сьогодні, тому недільна програма була присвячена темам і проблемам, які болять усім. Післяобідня пора зібрала майже повний зал Миколаївського палацу культури, де показували фільм «Дорогами війни», який зняли волонтери на передовій, виступали барди-волонтери із злободенними піснями, поети, зокрема й ті, хто став вимушеним переселенцем, тощо.

Крім тематичного спрямування, читачі й слухачі форуму мали змогу дізнатися про літературний процес на Закарпатті, Тернопільщині, Івано-Франківщині, Львівщині, Херсонщині, Запоріжжі.

Письменники Закарпаття представили свої книги, які привезли на ярмарок, поділилися творчими планами, читали власні твори та відповіли на питання залу. Крім цього, декан факультету іноземної філології Михайло Рошко розповів ще про серію своїх відеолекцій зі світової літераутри та запросив молодь вступати в УжНУ. А професор Сергій Федака навіть коротко розповів про літературне життя в краї.

Дорогою додому закарпатські літератори поділилися враженнями від справді книжкового свята.

Сергій Федака «Книжкову толоку» назвав милою камерною альтернативою Форуму видавців і Книжкового арсеналу. Професор вже втретє побував на миколаївській толоці й стверджує, що цьогоріч було багато резонансних авторів – Олексій Чупа, Галина Пагутяк, Галина Вдовиченко, Степан Процюк та інші. Організація традиційно на солідному рівні, фестиваль розростається. Найбільше Сергію Дмитровичу сподобався концерт волонтерів, виступ художнього самодіяльного колективу школи та фільм «Дорогами війни». Із толоки віз гарний настрій і кілька книг.

«Миколаївська книжкова толока – це свято міста, яке воно організувало для себе. Унікально, що мала спільнота (у Миколаєві – 15 тисяч жителів) запрошує стількох людей, – коментує письменник Олександр Гаврош, який неодноразово бував на толоці, а торік – ще й на літературній резиденції в львівському Миколаєві. – Вперше на цьому фестивалі були представлені регіони України. Ми побачили тих письменників і той літературний процес, який в загальноукраїнському мало помітний. Найцінніше на толоці – спілкування. Тут не стоїть гостро проблема книжок, бо на Львівщині багато видавництв та книгарень. Пропонування велике, але люди все менше можуть собі дозволити купити».

Олександр Гаврош переконаний, що пані Любі Хомчак за таку організацію треба ставити пам’ятник. Відзначає й прекрасний каталог фестивалю, діяльності толоки поза Миколаєвом, адже впродовж 2016 року пані Люба кілька разів організовувала літературні десанти на схід України.

««Книжкова толока» – це зразок гостинності й організації мистецького заходу в райцентрі. Чудово, що пані Люба Хомчак має команду однодумців, які підтримують її ініціативу. Миколаївці самі печуть, варять, домовляються про всі роботи, беруть людей на ночівлю й проявляють щиру гостинність. Тут знайомишся із людьми, письменниками, яких не завжди побачиш на фестивалях у Львові чи Києві. Цьогорічна толока дала широке уявлення про літературу в регіонах. Цікаві були барди і читання. Переконуюся, що в сусідніх областях статус і роль письменника у суспільстві вищі, бо там більше людей читає», – ділиться враженнями і спостереженнями декан факультету іноземної філології УжНУ, письменник Михайло Рошко.

Учасники й відвідувачі «Книжкової толоки», попри холоднечу, йшли з ярмарку в доброму гуморі. А хто не зміг побувати на миколаївській толоці, мав і має змогу переглянути десятки відео з подій 17–19 березня на сторінці Люби Хомчак у ФБ.

Іванка Когутич,
Медіацентр УжНУ

Subscribe
Повідомляти про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Попередній На Закарпатті проведуть ІІ Всеукраїнський студентський конкурс із живопису “Срібний мольберт”
Наступний Закарпатські діти почали більше читати (відео)