У ЗІППО провели семінар про формування світогляду дошкільнят у полікультурному середовищі


Семінар у ЗІППО

6 – 7 грудня 2017 року в Закарпатській області проведено Всеукраїнський науково-практичний семінар ,,Створення умов для формування світогляду дошкільників засобами художнього слова у полікультурному середовищі”.

У роботі семінару взяли участь методисти, завідувачі кафедр, лабораторій інститутів післядипломної педагогічної освіти та академій неперервної педагогічної освіти з усіх регіонів України, керівники, методисти екпериментальних закладів дошкільної освіти №№ 47, 67, м. Краматорськ Донецької області, № 23 Мукачівської міської ради Закарпатської області, НВК №1 м. Рівне.

Захід проводиться відповідно до планів роботи Міністерства освіти і науки України та Державної наукової установи „Інститут модернізації змісту освіти” МОН України на 2017 рік та у межах програми дослідно-експериментальної роботи всеукраїнського рівня за темою «Формування світогляду дошкільників засобами художнього слова в інтегрованому освітньому просторі дошкільного навчального закладу», науковий керівник – доктор педагогічних наук, професор Гавриш Н. В.

6 грудня 2017 року на базі Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти була проведена науково-теоретична частина Всеукраїнського семінару.

Відкрили та привітали учасників Всеукраїнського науково-практичного семінару директор департаменту освіти і науки Закарпатської обласної державної адміністрації Сопкова Ганна Іванівна та директор Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти Палько Тетяна Василівна.

Ганна Іванівна презентувала сучасний стан дошкільної освіти в Закарпатській області. Зокрема, зупинилась на актуальних питаннях створення належних умов у закладах дошкільної освіти, забезпечення якісних освітніх послуг, упровадження інноваційних педагогічних технологій тощо. У виступі директор департаменту акцентувала увагу на вирішенні невідкладних завдань. Такими завданнями є: необхідність вести активний пошук шляхів розв’язання проблем дошкільної освіти, бажання не зупинятися на досягнутому, прагнення педагогічних колективів підвищувати якість освітніх послуг, урізноманітнювати їх, конкуренція між закладами дошкільної освіти.

Про перебіг дослідно-екпериментальної роботи всеукаїнського рівня на базі закладів дошкільної освіти виступила  Низьковська Олена Вікторівна, науковий співробітник відділу засобів навчання та обладнання Державної наукової установи  „Інститут модернізації і змісту освіти”, координатор дослідно-експерементальної роботи.

Гавриш Наталія Василівна, доктор педагогічних наук, науковий керівник дослідно-експериментальної роботи, провідний науковий співробітник лабораторії дошкільної освіти інституту проблем виховання НАПН України, професор кафедри психології та педагогіки дошкільної освіти Переяслав-Хмельницького державного педагогічного університету імені Г.Сковороди, розкрила основні концептуальні засади формування світогляду дошкільників засобами художнього слова в інтегрованому освітньому просторі закладу дошкільної освіти. Звернула увагу на особливості використання художніх творів у дошкільному віці. Професор наголосила на застосуванні низки принципів щодо формування світогляду дошкільників: науковості, системності, послідовності, поступовості, наочності. Окреслила принципи відбору літературних творів для дітей дошкільного віку, емоційне проживання дітьми змісту та ідеї твору, використання різних видів дитячої художньо-естетичної діяльності, багатоканальне сприймання тексту, а також урізноманітнення форм роботи та набуття дошкільниками пізнавального досвіду. Наголосила на необхідності впровадження занять інтегрованого типу з використанням літературних творів, а також застосування системи завдань для різних способів організації вихованців в освітньому середовищі, гнучкість моделей конструктивної психолого-педагогічної взаємодії педагогів і дітей в освітньому процесі. Продемонструвала сходинки формування світогляду дитини.
Співдоповідачі: Барна Христина Василівна, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри дошкільної освіти Мукачівського державного університету, куратор експерименту в Закарпатській області акцентувала на необхідності оптимізації роботи з ознайомлення дітей з художнім словом у сучасному освітньому процесі закладів дошкільної освіти.

Кіндрат Інна Ростиславівна, кандидат педагогічних наук, методист навчально-виховного комплексу № 1 м. Рівного презентувала використання інтелектуальних карт як ефективного засобу формування у дітей сприймання цілісної картини світу.

Про інноваційні підходи у використанні літературних творів в роботі з дошкільниками повідомила Безсонова Ольга Костянтинівна, здобувач лабораторії дошкільної освіти інституту проблем виховання НАПН України, директор закладу дошкільної освіти № 67,,Сонячний”, м. Краматорськ.

Плосконна Марина Володимирівна, директор закладу дошкільної освіти № 47 ,,Берізка ”, м. Краматорськ, звернула увагу учасників семінару на те, як участь в експерименті оптимізувала освітній процес у дошкільному навчальному закладі.

Підсумовуючи результативність дослідно-експериментальної роботи, Главацька Юлія Володимирівна, методист вищої категорії відділу наукового та навчально-методичного забезпечення змісту дошкільної і початкової освіти в Новій українській школі Державної наукової установи „Інститут модернізації і змісту освіти”, представила програмно-методичний супровід освітньої роботи з використання художньої літератури у закладах дошкільної освіти.

Ходанич Лідія Петрівна, кандидат педагогічних наук, доцент, завідувач кафедри педагогіки і психології Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти, розкрила виховний потенціал дитячої літератури Закарпаття у поліетнічному просторі. Презентувала плеяду майстрів художнього слова, твори яких формують світогляд дошкільників про природу рідного краю, історію та культуру, взаємовідносини між представниками різних національностей. Лідія Петрівна узагальнила свій виступ словами: „Дитяча література Закарпаття виступає, з одного боку, дзеркалом етнічного буття, а з другого – активним засобом формування особистості та суспільства в умовах філогенезу західної гілки українського етносу”.

Учасники семінару мали змогу поринути в історичне, етнографічне минуле Закарпаття під час екскурсії Закарпатським обласним музеєм архітектури і побуту. Це музей-скансен, один з перших в Україні, який розміщений на мальовничих схилах Замкової гори в місті Ужгород, наче під захистом сивих мурів кам’яної фортеці. Там, серед пагорбів і видолинків, зупинилося минуле Закарпаття – старе село, його зачарована доля, сувора правда про важку працю і боротьбу людей за право творити свої матеріальні і духовні цінності, за можливість жити і продовжувати свій рід всупереч чужоземним навалам, лихоліттям, гніту й експлуатації.
Цікавою і пізнавальною стала лекція про особливості різних типів народного вбрання етнічних груп українців нашого краю, представлена стилізованим показом моделей.

Практична частина семінару з впровадження дослідно-експериментальної роботи всеукраїнського рівня за темою ,,Формування світогляду дошкільників засобами художнього слова в інтегрованому освітньому просторі дошкільного навчального закладу” відбулась 7 грудня 2017 року на базі навчально-виховного комплексу „Загальноосвітня школа I – III ст. – дошкільний навчальний заклад” № 10 Мукачівської міської ради Закарпатської області.

Кришинець-Андялошій Катерина Олександрівна, начальник управління освіти, молоді та спорту виконавчого комітету Мукачівської міської ради, презентувала впровадження інноваційних технологій в освітній процес закладів дошкільної освіти м. Мукачева.

Вихователі закладу дошкільної освіти №23 Мукачівської міської ради (Шкирта Ольга Богданівна, Гуранич Ольга Євгенівна, Бережна Вікторія Гаврилівна) при проведенні занять презентували освітні технології з формування мовленнєвої компетентності дошкільників засобами художнього слова – формування мовленнєвої компетенції молодших дошкільників засобами гри, навчання дітей середньої групи переказу літературного твору з використанням творчих завдань, складання з дітьми старшої групи розповідей за серією сюжетних картин.
Упродовж 2012-2017 рр. учасниками дослідно-експериментальної роботи було напрацьовано систему наукових досліджень, методичних рекомендацій, навчально-дидактичних посібників, які сприяють формуванню світогляду дітей дошкільного віку засобами художнього слова в інтегрованому освітньому просторі закладу дошкільної освіти. Більшість матеріалів було презентовано учасникам заходу на виставці.

Майстер-класи з упровадження інтегрованих технологій провели Гавриш Наталія Василівна, Кіндрат Інна Ростиславівна, Безсонова Ольга Костянтинівна. Учасники заходу мали змогу розробляти інтелектуальні карти, вести полілог, моделювати, впроваджувати асоціативні карти.

Про формування національної ідентичності дошкільнят в полікультурному середовищі Закарпаття вела мову Рего Ганна Іванівна, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри педагогіки та психології ЗІППО. Ганна Іванівна зауважила, що полікультурне виховання зорієнтоване на виховання особистості, яка, зберігаючи свою соціально-культурну ідентичність, прагне до розуміння інших культур, поважає інші культурно-етнічні спільності; уміє жити в мирі та злагоді з представниками різних національностей, рас, вірувань; готова до активної творчої діяльності в динамічному полікультурному і багатонаціональному середовищі.

Романчак Ольга Олександрівна, методист кабінету методики дошкільної та початкової освіти ЗІППО, розповіла про створення програмно-методичного забезпечення з полікультурної освіти дітей дошкільного віку Закарпаття.
Представники усіх регіонів України мали змогу відчути милозвучність закарпатських коломийок, угорських, русинських співанок у виконанні Магдалини Кедик.

Таким чином, дводенний семінар не лише дав можливість показати результати цікавої та актуальної в умовах Закарпаття роботи з прилучення дітей до мовного багатства краю, у якому вони живуть, а й розкрив творчий потенціал як дітей, так і їх педагогів у запровадженні інноваційних форм роботи та популяризації заходів національно-патріотичного виховання з урахуванням специфіки полікультурного середовища, повідомили в ЗІППО.

Матеріали семінару можна завантажити ТУТ.

Subscribe
Повідомляти про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Попередній Декан матфаку УжНУ допомагав учням Воловеччини готуватися до іспитів
Наступний Студенти УжНУ побували в ужгородському СІЗО