Студентам УжНУ розповіли про таємного агента Миколу Гоголя


Петро Кралюк

На філологічному факультеті УжНУ відбулася зустріч із першим проректором Національного університету «Острозька академія» Петром Кралюком, який приїхав на святкування 71-ї річниці УжНУ. Студентам гість презентував працю з інтригуючою назвою «Таємний агент Микола Гоголь, або Про що розповідає «Тарас Бульба».

Відкрила захід декан філфаку Галина Шумицька:

«Маю честь представити професора Петра Михайловича, котрий брав участь у Консорціумі з нагоди народження нашого вишу, й люб’язно погодився познайомитися з вами. Я вже знаю, про що розповідатиме науковець, тому запевняю – буде дуже цікаво».

Передусім П.Кралюк привітав присутніх зі святом:

«На перший погляд сімдесят один рік для університету не так і багато, хоча для людини – це солідний вік. А насправді освітні традиції Срібної Землі – надзвичайно багаті, цікаві. Ще Марія Терезія, єпископ Бачинський створили тут культурний простір, котрий мав величезний резонанс не тільки в цьому регіоні, але й далеко за межами».

Говорили й про відомих вихідців краю: Балудянського, Орлая, Кукольника, Лодія, Довговича.

Відтак перейшли до представлення книги, яка вийшла друком на Петра й Павла (письменник зробив собі подарунок на день ангела). Дослідження “Таємний агент Микола Гоголь, або Про що розповідає «Тарас Бульба»” дістало таку назву через те, що автор прагнув показати: класик російської та української літератури був працівником ІІІ відділу Імператорської канцелярії.

Гість привідкрив студентам завісу змісту книги. На доказ агентурної діяльності Гоголя наведені відомості часопису «Северная пчела» та приватне листування письменника, співробітника згаданого органу Фадея Булгаріна.

Оскільки з вересня до грудня 1829 року в архівах нема даних про місце проживання Гоголя, П.Кралюк припустив: очевидно, в цей час письменник займався розвідувальною діяльністю щодо підготовки польського повстання на Волині. Це було цілком імовірним, адже класик у подробицях описував названу місцевість в дальших творах.

Петро Кралюк зазначив:

«Я прочитав і осмислив «Тараса Бульбу» по-новому. Іван Драч був шокований, коли ознайомився з дослідженням, але повірив аргументам».

У російських ЗМІ праця Петра Кралюка викликала широкий резонанс – ясна річ, із рясним пирсканням антиукраїнської пропагандистської слини. Студентам представили унаочнення відповідних статей, карикатур, що оприлюднені в онлайн-виданнях.

Насамкінець охочі могли поспілкуватися з гостем, придбати книжки, взяти в автора автограф.

Ольга Брайлян
Медіацентр УжНУ

Subscribe
Повідомляти про
guest
0 Коментарі
давніші
новіші найбільше голосів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Попередній Керівництво Ужгородської лінгвістичної гімназії підписало договір про співпрацю зі словацькими колегами
Наступний Закарпатських музикантів запрошують навчатися за кордоном (відео)