Життєвий шлях завідувача кафедри анатомії людини та гістології медичного факультету Ужгородського національного університету, доктора медичних наук, професора Головацького Андрія Степановича характеризується відданістю своїй спеціальності, високим професіоналізмом, педагогічною майстерністю, багатством ідей, творчим характером роботи, пошуками нового у розв’язанні проблем, наполегливістю, умінням працювати зі студентами й колегами. Йому властива зразкова виконавча дисципліна і, чи не найголовніше, він як анатом закладає фундамент медичних знань у майбутніх лікарів і виховує їх в дусі українського патріотизму.
Народився Андрій Степанович 21 листопада 1936 р. в селищі Брошнів-Осада Рожнятівського району Івано-Франківської області. Вже у трирічному віці зіткнувся з реаліями Другої світової війни. Та й післявоєнні роки у Західній Україні були складними, тривожними, трагічними для десятків тисяч українців. Так 14-літнім підлітком у 1950 р. зла доля закинула його разом з батьками, як спецпереселенців, аж за неосяжні сибірські простори Забайкалля – Читу. Добрі люди допомогли родині вижити і пристосуватись до нових умов. Закінчив середню школу у 1954 р., але він мав велике бажання продовжити навчання.
Вищу освіту Андрій Головацький здобув в Читинському медичному інституті, який закінчив в 1961 р. Тоді ж, після політичного „потепління”, повернувся в рідні краї, родина була реабілітована. Почав працювати лікарем, а потім головним лікарем Делятинського протитуберкульозного диспансеру в гірському Яремчанському районі Івано-Франківської області. На його плечі лягло не тільки лікування хворих, але й весь організаційний тягар протитуберкульозної вакцинації населення. В Івано-Франковську зустрівся зі своїм учителем з Чити професором Сосуновим О.В., який на той час завідував кафедрою гістології в медінституті. Ця зустріч визначила подальший науковий шлях Андрія Головацького. Олексій Васильович запропонував йому тему кандидатської дисертації: “Вивчення клініко-лабораторного значення біофізичного дослідження форменних елементів периферійної крові у хворих на туберкульоз легень”, а у 1966 р. взяв до себе в аспірантуру.
Після закінчення аспірантури в 1969 р., Андрія Степановича направляють на викладацьку роботу в Ужгородський державний університет, де він пройшов шлях від асистента до професора. У 1980 р. його обирають завідувачем кафедри анатомії людини, оперативної хірургії та гістології медичного факультету. В 1989 р. Андрій Степанович Головацький захистив докторську дисертацію з імуноморфології – „Системний аналіз морфо-функціональних особливостей лімфатичних вузлів, лімфоцитів лімфи і крові у нормі й при дії антигенів”. У 1990 р. Андрію Степановичу присвоєна наукова ступінь доктора медичних наук, а у 1991 р. – наукове звання професора.
Професор Головацький А.С. – висококваліфікований педагог, активно займається педагогічною та навчально-методичною роботою, є вихователем студентської молоді. Він написав і видав 5 навчальних посібників та 15 навчально-методичних розробок. Він створив наукову школу, яка досліджує морфофункціональні особливості будови лімфоїдних органів і судинного русла в нормі, при патології та впливі на організм антигенів і фізичних факторів. Вивчаються особливості розвитку судинного русла і внутрішніх органів людини в процесі онтогенезу. При кафедрі відкрита аспірантура. Ним опубліковано понад 150 наукових праць. Андрій Степанович активно готує науково-педагогічні кадри вищої кваліфікації, підготував 7 кандидатів наук, забезпечує наукове керівництво ще п’яти кандидатських та двох докторських дисертацій. Є членом спеціалізованої вченої ради Д 58.601.01 із захисту докторських та кандидатських дисертацій при Тернопільському державному медичному університеті ім. І.Я. Горбачевського. Андрій Степанович є головою редколегії фахового журналу „Науковий вісник Ужгородського університету”, серія „Медицина” і членом редакційної ради фахових наукових журналів „Вісник морфології” і „Клінічна анатомія та оперативна хірургія”.
Професор Головацький А.С. значну увагу приділяє громадській роботі. Входить до складу президії Наукового товариства анатомів, гістологів, ембріологів і топографоанатомів України і є головою Закарпатського обласного відділення цього товариства. Довгі роки був головою профкому медичного факультету і членом профкому Ужгородського національного університету. Як пропагандист української ідеї, зокрема української пісні, 35 років співає в самодіяльній народній чоловічій хоровій капелі „Боян” Ужгородського національного університету. За досягнення в науковій та педагогічній роботі в 1996 р. професора Головацького А.С. обрано академіком Української академії наук, а в 2005 р. Вчена Рада Ужгородського національного університету присвоїла йому почесне звання „Заслужений професор Ужгородського національного університету”. Студенти та колеги глибоко поважають професора А.С.Головацького за його високу професійну ерудицію, майстерність педагога, наукові здобутки, за людяність.
Джерело: “Наукова еліта УжНУ”
інформація станом на 2005 рік