Вступна кампанія 2016 року до вищих навчальних закладів (далі ̶ ВНЗ) розпочалася із оприлюднення загальних Умов прийому до ВНЗ, які були затверджені наказом Міністерства освіти і науки України 15 жовтня 2015 року № 1085 „Про затвердження Умов прийому на навчання до вищих навчальних закладів України в 2016 році”.
Прийом у ВНЗ проводиться в межах ліцензованого обсягу за спеціальностями (спеціалізаціями) відповідно до нового Переліку галузей знань і спеціальностей, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2015 року № 266. Нові Умови прийому приймалися з урахуванням аналізу попередньої практики і проблем, які могли виникати при вступі, а також в світлі нового Ззакону „Про вищу освітуˮ, який наклав нові зобов’язання і права на всі сторони майбутньої вступної кампанії.
Усі вищі навчальні заклади України до 1 грудня 2015 року розмістили на своїх веб-сайтах власні Правила прийому (у відповідності до загальних Умов прийому), які враховують специфіку кожного вишу.
Основним критерієм відбору до вищих навчальних закладів залишаються результати зовнішнього незалежного оцінювання (далі ̶ ЗНО). Для участі в конкурсному відборі прийматимуться сертифікати ЗНО з трьох предметів. Обов’язковим конкурсним предметом залишається українська мова та література. Інші два визначаються вишем, або обираються вступником з переліку, запропонованого вищим навчальним закладом. Зауважимо, що Умови прийому до вищих навчальних закладів на 2016 рік містять деякі новації. Зокрема, чітко встановлені обмеження на прийом сертифікатів зовнішнього незалежного оцінювання: виші прийматимуть в абітурієнтів сертифікати ЗНО лише поточного навчального року.
За прикладом минулого року збережено принцип „склав/не склавˮ для тесту ЗНО, тобто буде встановлюватися мінімальна кількість балів для ЗНО, і якщо абітурієнт її не набере, то тест вважатиметься не складеним. Тобто ті вступники, які набирають меншу за необхідну кількість балів, не отримують сертифікат, а їх бали не переводяться в 200-бальну рейтингову шкалу. В умовах прийому до ВНЗ на 2016 рік немає встановлених мінімальних прохідних балів. Будь-хто, хто має сертифікат ЗНО, матиме право для участі у вступній кампанії. Ті, хто тест не складуть, сертифікат ЗНО з певного предмета не отримають.
Разом з цим, в Умовах прийому збережено право для вищих навчальних закладів встановлювати мінімальний прохідний бал. Це дасть право „сильнішимˮ вишам встановити вищий прохідний бал для того, щоб спростити роботу із обробкою документів вступників, не приймаючи документи абітурієнтів з нижчими балами. Збереглася з минулого року новація вступної кампанії 2015 ̶ вимога про присвоєння різним складовим конкурсного бала певних вагових коефіцієнтів в залежності від пріоритетності предмета. Перелік предметів, із яких потрібно пройти ЗНО, формується самими ВНЗ. Залежно від того, який предмет є пріоритетом для вступу на ту чи іншу спеціальність, визначаються різні коефіцієнти. При цьому сума коефіцієнтів, які присвоюються кожній складовій, повинна бути не більша одиниці.
Прийом заяв та документів у паперовій або електронній формі від вступників на денну форму навчання на основі базової та повної загальної середньої освіти (тобто після 9 та 11 класу) розпочинається:
- 11 липня і триватиме до 18.00 годині 27 липня;
- прийом заяв та документів від абітурієнтів 11-класників, які складають вступні іспити, творчі конкурси у вищих навчальних закладах триватиме до 18.00 20 липня;
- співбесіди та вступні іспити проводяться з 21 до 28 липня;
- творчі конкурси проводяться у кілька сесій з 18 до 27 липня.
Щодо термінів зарахування, то вступники, які отримали рекомендації до зарахування на „бюджетˮ (рейтингові списки оприлюднюються до 12 години 1 серпня) повинні подати оригінали документів до 18.00 години 5 серпня; на платне навчання ̶ не пізніше 10 серпня.Зарахування на „бюджетˮ відбудеться до 12.00 год 6 серпня; на контрактну форму навчання – не пізніше 12 серпня.Вступники для здобуття ступеня бакалавра подають заяви тільки велектронній формі. Винятком є особи, які вступатимуть за результатами іспитів та співбесіди, оскільки ці категорії абітурієнтів мають підтвердити свій статус відповідними документами. Подавати можна до п’ятнадцяти заяв на п’ять спеціальностей на вступ без обмеження кількості навчальних закладів. Вступник дає заявам пріоритетність виражену цифрами від 1 до 15.
Ще однією новацією вступної кампанії є відміна вступу у ВНЗ пільгових категорій поза конкурсом. Відповідно до Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів Україниˮ від 24 грудня 2015 року № 911-VIII серед іншого внесено зміни до Закону „Про вищу освіту” (стаття 4 пункт 1), і речення про позаконкурсний вступ змінено на пряму норму з Конституції: „Громадяни мають право безоплатно здобути вищу освіту в державних і комунальних навчальних закладах на конкурсній основіˮ. Не пізніше ніж за три дні до початку прийому документів на навчання для отримання ступеня бакалавра ВНЗ оприлюднює на офіційному веб-сайті та вносить до Єдиної бази інформацію про граничний обсяг місць, що фінансуються за кошти державного бюджету, на спеціальності (спеціалізації, освітні програми).
Джерело: Департамент освіти і науки ЗОДА