У ЗІППО провели наукову конференцію, присвячену Карпатській Україні


Виступає професор Роман Офіцинський
Виступає професор Роман Офіцинський

Вже традиційними в ЗІППО стали обласні науково-практичні конференції, присвячені краєзнавчим датам та визначним подіям. Цьогоріч 78 річниця Карпатської України співпала зі 100-літтям від дня народження Андрія Патруса-Карпатського – одного з активних учасників національних змагань закарпатських українців у 1938-1939 рр., а згодом – в’язня ГУЛАГу, чиє поетичне слово явило нову сторінку української нескореної поезії. У Закарпатському інституті післядипломної педагогічної освіти 15 березня цього року обласна науково-практична конференція „Новітня українська література на Закарпатті і виховання національно свідомої особистості. До 100-ліття з дня народження поета Андрія Патруса-Карпатського та 78 річниці Карпатської України” розглядала кілька важливих для нашого часу питань, зокрема формування національно свідомої особистості засобами літератури й історії рідного краю.

Як зазначив у доповіді завідувач кафедри історії України ДВНЗ „Ужгородський національний університет” д. іст. наук, професор Р.А. Офіцинський:

„…Відлік Другої світової війни для українського народу починається з Красного поля під Хустом, коли українська молодь власною кров’ю стала на захисті Карпатської України проти 40 тисяч війська гортіївської Угорщини”.

Про роль освіти у міжвоєнний період, а також значення вчителя для історії краю говорив заступник директора інституту, канд. іст. наук М.М. Басараб. Завідувач кафедри суспільно-гуманітарної та етико-естетичної освіти, к. пед. наук, доцент М.Р. Баяновська розглянула проблеми формування духовності, становлення моральної особистості, філософські та методичні засади цього процесу. Доцент цієї ж кафедри, канд. пед. наук, доцент, письменник П.М. Ходанич присвятив свій виступ становленню новітньої літератури на Закарпатті, ролі Товариства українських письменників та журналістів Підкарпатської Русі у формуванні нового покоління українських письменників у краї. Завідувач кафедри педагогіки та психології інституту, канд. пед. наук, доцент, поетеса Л.П. Ходанич проаналізувала поетичний образ Карпатської України в крайовій літературі. Голова Закарпатської організації НСПУ В.П. Густі зосередив увагу слухачів на постаті Андрія Патруса-Карпатського, його ролі у становленні обласної письменницької організації, першим очільником якої став у травні 1946 р. Але за кілька місяців енкаведисти звинуватили його у шпигунській діяльності і поет опинився в сталінських таборах.

Проблемам становлення сучасної освіти України в європейському вимірі присвятив свій виступ професор кафедри менеджменту та інноваційного розвитку освіти, д. фіз.-мат. наук, професор В.В. Химинець.

Завідувач кабінету методики викладання суспільно-гуманітарних та художньо-естетичних дисциплін, канд. пед. наук Т.Д. Гнаткович акцентувала увагу на важливості пошуку нових методик викладання української мови та літератури у сучасній школі.

Методисти та працівники інституту К.Ю. Турок, І.О. Буксар, М.С. Тріфан, О.І. Рацюк, Ю.Ю. Шимон, О.І. Опачко, М.Д. Жабляк, В.М. Міовканич, аспірантка ДВНЗ „УжНУ” В.А. Герцег у своїх виступах розглянули важливі питання з проблем сучасної шкільної освіти.

У конференції також взяли участь викладачі Закарпатської академії мистецтв Н.Й. Ребрик А.В. Волощук, І.І. Небесник (молодший), А.М. Ковач, М.П. Ходанич, А.І. Ребрик.

Різноманітним питанням вивчення літератури, історії та культури рідного краю присвятили свої виступи слухачі курсів – учителі Л.М. Подолей, В.В. Роман, Т.М. Бурачок та ін.

Своєрідною окрасою конференції стала поезія.

Свої поезії про Карпатську Україну прочитали члени НСПУ, лауреати Всеукраїнської премії імені Зореслава Лідія Повх та Василь Густі, а лауреат цієї премії прозаїк Петро Ходанич прочитав поезії поборників Карпатської України Андрія Патруса-Карпатського та головного капелана Карпатської Січі Зореслава (С. Сабола).

Ключовими пунктами рішення стали ті, які спонукають використовувати надбання Карпатської України та поетів-закарпатців – учасників буремних подій в навчально-виховному процесі сучасної загальноосвітньої школи, повідомили в ЗІППО.

Subscribe
Повідомляти про
guest
0 Коментарі
давніші
новіші найбільше голосів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Попередній У рамках фешн-базару в Ужгороді покажуть грандіозне фольк-шоу (відео)
Наступний Заступник міністра освіти і науки зустрівся з педагогічною громадськістю Закарпаття