Як повідомлялося, 24 березня відбулося засідання Вченої ради, на якому й заслухали звіт про роботу наукової бібліотеки УжНУ. Директорка книгозбірні Марія Медведь зосередила головну увагу на інноваціях, які впроваджують – електронних каталогах, онлайн-бібліотеці, наповнюваності репозитарію тощо, інформує Медіацентр УжНУ.
«Бібліотека впевнено і швидко перетворюється на інформаційний центр з новітніми технологіями та комфортними умовами для читача», – інформує пані Марія Медведь.
Торік закупили електронну базу підручників, яка дає доступ через мережу до понад 800 підручників за різними напрямами. За словами доповідачки, онлайн-бібліотека – передплачений доступ має низку переваг: швидкий доступ до книг через Інтернет, доступ до електронних книг, які в цей час виходять у видавництві (у середньому 10 назв на місяць); доступ до текстів видань ще ненадрукованих, вартість online-доступу на 40% нижча проти паперових варіантів книг. Цією базою можна вільно користуватися з будь-якого комп’ютера, діставши у відділі інформатизації бібліотеки логін і пароль.
Бібліотекарі активно працюють над створенням електронного каталогу. В його основі вже 52 тисячі назв. Електронний опис книги має широку анотацію, широку систему ключових слів, вказівок на дисципліни, науки, персоналії тощо.
2015-го комп’ютеризовано обслуговування абонемент підручників гуманітарних наук, що пришвидшує роботу і читачів, і бібліотекарів.
У читальних залах є бездротовий доступ до Інтернету.
За словами Марії Медведь, створено тематичний електронний каталог авторефератів дисертацій науковців УжНУ. Наразі доступно для перегляду 15 авторефератів, хочуть створити електронний архів авторефератів, які можна було б завантажити на свій комп’ютер для перегляду.
З 2014 року наповнюється репозитарій університету. Особливо стрімко цей процес відбувається останнім часом, адже, за законом, наукові ресурси мають бути у вільному доступі. Наразі є понад 5 тисяч документів – монографій, статей, посібників, методичних розробок тощо. Чим більше відкрито документів, тим більше відвідувань. Тепер кількість унікальних звернень до репозитарію – понад 132 тисячі.
Бібліотека розмістила в репозитарії майже всі «Наукові вісники УжНУ» всіх серій, бо є суб’єктом авторських прав на ці видання.
Студентам повідомляють про можливість скористатися електронним варіантом літератури, а не паперовим. Вже 12 тисяч файлів звантажено (лідирують юристи та ІТ-шники).
Читачі мають доступ до електронних ресурсів – оцифровано 52 книги, відкрито доступ до видань із бібліотеки мовознавця М.Мольнара. Наразі оцифровують карпатику міжвоєнного періоду. Долучаються до західноукраїнського проекту оцифровування періодики довоєнного періоду.
Бібліотека має пропагувати ідею любові до України і загальнолюдських цінностей, тому організувала торік 187 виставок, два бібліотечні огляди, творчі вечори тощо.
До слова, у 2015 році на потреби бібліотеки виділено 400 тисяч грн. Їх витрачено на придбання книг (260 013 грн), передплату періодичних видань (135 690 грн), на передплату баз даних (30 000 грн), інші витрати (штрих-коди, комп’ютеризація тощо – 28 136 грн).
Закупили понад 2 тисячі примірники книг, зокрема підручники для іноземців, 42 книги на CD-дисках, придбали електронну базу підручників, комплекти періодики тощо.
Тепер навчається цифрове покоління, тому бібліотека намагатиметься йти в ногу з часом. Має гостру потребу в техніці, яка пришвидшить формування електронного каталогу, закупівлі книг, особливо художньої літератури сучасників тощо.
Іванка Когутич,
Фото Василя Третяка