Професор Ужгородського національного університету Сергій Федака у вчорашньому випсуку “ТСН. Тиждень” відповів на питання, чи загрожує українському Закарпаттю угорський сепаратизм.
“В угорців як у нації є певний історичний комплекс – “комплекс Тріанону”: вони колись мали величезну державу, величезне королівство, і є от оця мрія про відновлення та розширення, як колись, держави. Тому десь на такому побутовому, скажемо, народно-ментальному рівні ці настрої є, і політики, на жаль, десь реагують на це”, – зазначив Сергій Федака.
“На щастя, скажем, дії з боку Угорщини мають зовсім інший характер, ніж дії з боку Росії. Поки це у вигляді агітаційних різних таких акцій, певних пропагандистських речей. Ну, скажем, тиждень тому була спроба встановити на Берегівщині певні агітаційні “стовпчики” – стели із відповідними написами в такому сенсі, що звідси починається Угорщина, звідси територія угорської мови і так далі… Для суверенної України, звичайно, така агітація неприйнятна”, – наголосив професор УжНУ Сергій Федака.
Довідково. Тріанонський договір — мирний договір, укладений 4 червня 1920 року між союзними державами Антанти у Першій світовій війні та Королівством Угорщина. Остання погодилася на значні обмеження та втрату територій, у тому числі Закарпаття та усієї Словаччини на користь Чехословацької республіки. У 1920-1930-х pp. угорські ревізіоністські кола домагалися скасування Тріанонського договіру і повернення втрачених земель до «Великої Угорщини».