На філфаку УжНУ вшанували Петра Мідянку (відео)


Петро Мідянка
Петро Мідянка
14 травня визначний український поет, педагог Петро Мідянка зустрів своє 60-ліття, а вже 15-го відзначив особливу дату разом із рідним філологічним факультетом Ужгородського університету, що його завершив 1982 року. Ювіляр завітав із дружиною, письменницею Людмилою Загоруйко.

Видатного випускника чекали зі щирими побажаннями, перформансом із його віршованих рядків, інсталяцією з драбиною (в діалекті – луйтрою), що символізує творчий шлях митця. Саме за збірку поезій «Луйтра в небо» Петрові Миколайовичу присудили Національну премію України імені Тараса Шевченка (2012).
Захід модерував заступник декана філфаку Олег Хававчак. На початку ювіляр згадав свої роки в університеті, викладачів і ровесників. Відзначив і роль видань у навчанні: «Книжка в житті тодішніх студентів була на першому плані. Не мали інтернету, телефонів, планшетів, ноутбуків… «Ми вивчали ідеологічно спрямовані дисципліни, і добре, що нині немає тієї «зайвини». Єдиною перевагою для молоді було те, що давали направлення на роботу. Так я зайшов до школи в рідному Тячівському районі й усе життя пропрацював там», – згадує ювіляр.

Олег Хавачак зачитує вірш ювіляра
Олег Хавачак зачитує вірш ювіляра

Потім П.Мідянка поспілкувався з майбутніми філологами. Зокрема, давав поради про те, як зацікавити учнів літературою. Педагог із багаторічним стажем вважає: варто знати інтереси дітей, поєднувати текст із сучасними технологіями, не перевантажувати сухою теорією, показувати багатство української мови.

Петро Мідянка
Петро Мідянка

Молодь також цікавилася, чому Петра Мідянку називають четвертим із літературного угруповання Бу-Ба-Бу – Бурлеск-Балаган-Буфонада (створене 1985 р. у Львові). На що іменинник відповів: «Ми приятелювали із засновниками об’єднання Юрієм Андруховичем, Віктором Небораком, Олександром Ірванцем, я їздив до них. І вони мене так зарахували, що я четвертий з Бу-Ба-Бу. Зрештою, вони давали дванадцять премій, ніби дванадцять апостолів, вони вважали, то мені за цикл віршів «На мотиви старого часопису «Подкарпатські гласи» присудили одну з них. Ця премія – пляшка коньяку «Золотий дюк», який мені вручили в Ужгородському коледжі мистецтв імені Ерделі».

Відповідаючи на питання, звідки черпає натхнення, поет каже: «Власне, аби когось учити, треба самому знати й відчувати. Маю таку особливість, що записую вірші саме на папері, у блокнот. Коли маю час, настрій, ніколи не силую себе. Можу не писати взагалі, робота літератора – це постійна думка. Якщо навіть не пишеш, у голові щось відкладається».

Галина Шумицька вітає Петра Мідянку
Галина Шумицька вітає Петра Мідянку

Відтак ювіляра вітала деканеса філфаку Галина Шумицька: «“Сервус, пане Воргол!” Це одна з поезій Петра Миколайовича, яка мені відгукується, а у виконанні «Плачу Єремії» особливо звучить. Від імені філфаку вітаю вас! Представники різних поколінь випускників нашого підрозділу, а таких за понад 70 років є тисячі, обирають різний формат спілкування з альма-матер. Є такі, які і не згадують студентські роки, є ті, хто пам’ятає кожну мить. Ви вирішили прийти на рідний факультет. І в нас є гарна традиція – вдягати футболки з написом «Я люблю філологічний факультет», яку вам і даруємо».

Валентина Барчан
Валентина Барчан

Своєю чергою, завідувачка кафедри української літератури Валентина Барчан зазначила: «Дуже приємно, що в такий важливий для вас час, ви разом із філологічним факультетом. Тішить, як добре відгукнулися про людей, із якими навчалися, та про своїх педагогів. А ви були прекрасним студентом, про якого викладачі говорили як про розумного, вдумливого, працьовитого. Приємно, що Петро Миколайович відчув, що праця педагога – його сродна, а на конкурсі «Учитель року» здобув перше місце. Згадую слова Микола Зерова, котрий у листі Павлові Тичині зичив легкої для творчості зірки. Тож бажаємо вам цього, і щоб зірки над вашим гірським краєм потужно світили ще довго на благо України!»

Насамкінець Петро Мідянка зачитав власні римовані рядки та анонсував презентацію своєї першої книги публіцистики та есеїстики «Стовп у центрі Європи», яка відбудеться 24 травня в контексті IX Міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал» у Києві. «Мова, власне, про стовп у селі Діловому, який поставили італійці. Але не варто сприймати однозначно… Це робота, із якою я прийшов до 60-річчя», – поділився автор.

Олег Хававчак, Птро Мідянка

Ольга Брайлян,
фото, відео Віталія Завадяка
Медіацентр УжНУ

Subscribe
Повідомляти про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Попередній Галина Шумицька розповіла про цьогорічні особливості вступу на філфак УжНУ
Наступний Дітям із Луганщини показали визначні природні об’єкти Закарпаття