Національна академія наук України надіслала комітетам Верховної Ради України та Міністерству освіти і науки України обґрунтовані пропозиції щодо необхідності збільшення її бюджетного фінансування при коригуванні Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік».
Наприкінці 2015 року при підготовці проекту Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» та пов’язаних з ним законопроектів Урядом було запропоновано запровадити сумнівні радикальні зміни у науковій сфері, зокрема, позбавити Національну академію наук, національні галузеві академії наук статусу самоврядних організацій, головних розпорядників бюджетних коштів, значно зменшивши обсяги їх фінансування; скасувати пільги із земельного податку для наукових установ; передати Лікарню для вчених та освітні установи НАН України до інших органів державного управління; суттєво погіршити існуючу систему пенсійного забезпечення працюючих науковців тощо.
Проекти цих непродуманих і руйнівних змін обурили наукову спільноту країни.
З метою недопущення такого розвитку подій президенти Національної та національних галузевих академій наук направили спільні звернення до Президента України П.О. Порошенка, Голови Верховної Ради України В.Б. Гройсмана та Прем’єр-міністра України А.П.Яценюка з переконливим клопотанням не допустити втілення зазначених «новацій», які б, без сумніву, зруйнували наукову систему країни.
НАН України надіслала відповідні клопотання з цього приводу Голові Верховної Ради України, головам комітетів Верховної Ради України з питань науки та освіти і з питань бюджету. Також були направлені звернення до керівників усіх депутатських фракцій та груп, цілої низки народних депутатів.
Слід відзначити й активну громадянську позицію, виявлену у цій надзвичайно складній ситуації колективами наших установ, профспілковими комітетами та молодими науковцями, які провели протестні акції під стінами Кабінету Міністрів України.
Завдяки цим спільним зусиллям вдалося добитися зняття найбільш одіозних із запланованих радикальних змін у науковій сфері – за винятком суттєвого зменшення обсягів фінансування.
Так, Законом України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» на фінансування НАН України були затверджені видатки обсягом лише 2 млрд. 54,2 млн. грн., що на 725,0 млн. грн. менше від її мінімально необхідних потреб та навіть на 284,8 млн. грн. менше від фінансування 2015 року. У зв’язку з цим наприкінці січня Академія звернулася до Міністерства освіти і науки, комітетів Верховної Ради України з питань науки і освіти та бюджету з проханням сприяти збільшенню на 725 млн. грн. її фінансування при підготовці та прийнятті Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік», розгляд якого передбачається у першому кварталі поточного року, повідомили в прес-службі НАН України.