Почесний доктор УжНУ Алекс Міцо конкурував із Біллом Гейтсом


Сьогодні цифрові логічні інтегральні схеми мають широке застосування в різноманітних сферах людської діяльності, зокрема у виробництві імплантатів. Тестування розроблених інтегральних схем стало необхідним компонентом при запуску їх у виробництво і забезпечує збільшення надійності для тривалої безперебійної роботи та відповідності заданим характеристикам. Аналітики вказують на те, що вартість тестування складних інтегральних схем наближається до вартості їх розробки.

Др. Алекс Міцо
Др. Алекс Міцо
Великий внесок у цю галузь людських знань зробив др. Алекс Міцо (Alex Miczo), відомий американський учений українського походження.

Він був одним із провідних учасників Всеамериканського конкурсу програмного забезпечення, складаючи гідну конкуренцію Біллу Гейтсу – переможцю цього конкурсу. В Україні, на факультеті інформаційних технологій УжНУ, на початку 2000-х років під керівництвом д-ра А. Міцо виконували тестування інтегральних схем для паралельної обробки інформації. Науковець також надавав консультаційну допомогу Інституту фізики напівпровідників НАНУ.

Олександр Джеймс Міцо (1942–2009) був наймолодшою дитиною багатодітної сім’ї емігрантів Федора Міца (Miczo) та Єви Міца (Ледней), що емігрували із Закарпаття до США перед Першою світовою війною. Він народився 12 січня 1942 року в містечку Кейн, штат Пенсильванія (PA), а юні роки провів у м. Маунт-Джуетті.

1951 році сім’я переїхала до міста Ері, штат PA, де в коледжі Ганнон Алекс здобув ступінь бакалавра з математики (1966 р.). 1969 року він закінчив Сиракузький університет зі ступінем магістра комп’ютерних наук. Ще через два роки тут же захистив дисертацію «Коригування кодів для нейтралізації типових помилок» і став доктором філософії з комп’ютерних наук.

Працював у таких відомих компаніях, як Schlumberger, а потім  IBM (17 років неперервно). Далі був зарахований науковим співробітником знаного у світі Національного дослідницького центру Пало-Альто в Каліфорнії. Як учений і викладач був активним лекторм як усередині США (зокрема в Стенфордському університеті), так і за кордоном (Південна Корея, Таїланд, Філіппіни, Фінляндія, Німеччина, Туреччина, Україна). Тривалий час був ад’юнкт-професором університету Санта-Клара (Каліфорнія).

Алекс Міцо – автор численних публікацій, винаходів та оглядів у спеціальних журналах, член редакційної ради ряду провідних світових журналів, член Американської академії електриків. Він розробив експертну систему, що нині використовується для автоматичного генерування тестових шаблонів для дуже складних інтегральних схем.

Для розробників інтегральних схем та інженерів-випробувачів молодший син емігрантів із Міжгірщини узагальнив свої модельні розрахунки й тестові програми з докладними прикладами в монографії «Цифрове логічне тестування та моделювання», що витримала перше та друге – розширене і доповнене – видання. Перше – побачило світ у видавництві наукової та навчальної літератури «Harper & Row» 1986 року. У червні того ж року його підручник було визнано найкращою книгою місяця на конкурсі, проведеному EEI Club (Всеамериканський книжковий клуб з електрики, електроніки та техніки).

Наукову і викладацьку роботу поєднував з науково-виробничою, і в 90-х роках минулого століття заснував дві компанії, що співпрацювали з відомою у світі фірмою «Cyprus Semiconductors», розташованою в Силіконовій долині.

У знаного американського науковця залишилося двоє дорослих синів і донька, шестеро онуків. Він був одним із відомих учених в галузі інформатики та інженерії серед науковців української діаспори і заслужено став почесним доктором Ужгородського університету.

Серед інформації про більш ніж сотню відомих учених-міжгірців у книзі про історію і людей Верховини (Волівщини, Міжгірщини. Вид-во Timpani, 2017 рік) є й нарис про науковця д-ра А. Міцо.

Subscribe
Повідомляти про
guest
0 Коментарі
давніші
новіші найбільше голосів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Попередній Молоді вчені УжНУ перемогли в конкурсі наукових проєктів МОН
Наступний Портал Еолімп став доступним угорською мовою