Закарпаття – край, що захоплює своєю історією, природою, географічним розташуванням, але найбільше він славиться своїми працелюбними, щирими та цілеспрямованими людьми. Закарпатці і нині, як колись, примножують славу України, дивуючи і водночас захоплюючи світ.
Так, у 2011 році у Турецькій Республіці учениця 10 класу Мукачівської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів № 1 ім. О.С. Пушкіна Поліна Авраменко стала володарем золотої медалі ХІХ Міжнародної учнівської олімпіади з екології, у минулому році Станіслав Томаш, учень 11 класу Ужгородської загальноосвітньої спеціалізованої школи-інтернату з поглибленим вивченням окремих предметів Закарпатської обласної ради в Ірані на 29 Міжнародній олімпіаді з інформатики став срібним призером.
У 2018 році рекордсменом у цьому плані є Валентин Фречка, учень 11 класу Сокирницької загальноосвітньої школи I – III ступенів з поглибленим вивченням французької мови Хустської районної державної адміністрації. Упродовж 2017/2018 навчального року він, крім призового І місця у IV етапі Всеукраїнської учнівської олімпіади з екології, став переможцем Всеукраїнської науково-технічної виставки-конкурсу „Майбутнє України” у номінації „Екологія та ресурсозбереження”, конкурсу „Intel Eco Україна 2018” у номінації „Екологічна інженерія”, виборов золото Міжнародного фестивалю інженерних наук та технологій I FEST у Тунісі та Міжнародної олімпіади з екології „Golden climate” у Кенії, став срібним призером конкурсу молодих вчених ISYSу Сербії. А буквально на днях повернувся із золотою медаллю та спеціальним призом із Genius Olimpiad 2018, що проходила базі State University of New York at Oswego (США).
Перші кроки до успіху, як зазначає його вчитель Сабадош Ольга Олексіївна, Валентин зробив у 7 класі на конкурсі МАН юніор-дослідник, а тоді завдяки природній допитливості й інтересу до дослідницької діяльності йому вдалося досягти таких висот у галузі науки.
Нагадаємо: Валентин Фречка розробив унікальний проект із виготовлення паперу з опалого листя – „Технологія виготовлення eco friendly паперу з опалого листя”. У ньому учень показує, як можна робити папір з листя різних видів дерев – берези, верби, дуба та граба. Майже рік школяр збирав опале листя, далі відсортовував його в окремі бокси, де відбувалися певні хімічні процеси. У результаті дослідник отримав целюлозу. Кінцевим варіантом досліду став висушений аркуш паперу.
Метою наукового дослідження є покращення паперово-целюлозної промисловості і можливість утилізації опалого листя як сировини, яка має доволі потужний потенціал у використанні. Про актуальність, новизну і затребуваність такого підходу якраз і свідчить перемога на „Олімпіаді геніїв”. Адже учасником цього міжнародного конкурсу стає той, хто може через власні розробки у галузі фундаментальної науки, мистецтва, інженерії, дизайну та розвитку бізнесу запропонувати вирішення екологічних проблем та забезпечити сталий розвиток суспільного життя.
Винахід закарпатського школяра, а він був одним із 1300 учасників, вразив членів журі, з одного боку, своєю доступністю, а з іншого – економічною вигодою та доцільністю. Адже все геніальне – просто!
На Genius Olimpiad 2018 геніальність Валентина підтверджена не тільки золотою медаллю у дисципліні „Наука”, а й стипендією на навчання в університеті США.
Отже, відвідати за короткий час країни у різних куточках світу – Туніс, Кенія, Сербія, США – будучи юним науковцем, маючи багаж знань на рівні загальноосвітньої школи і при цьому серйозно, систематично і цілеспрямовано ідучи до своєї мети – це реальність. І для учнів українських шкіл – це не лише спроба презентувати власні можливості та здібності, а й можливість представити Україну на світовому рівні.
До списку відвіданих Валентином країн може додатися ще одна, адже після участі в „Олімпіаді геніїв” його запросили на міжнародну виставку в Південній Кореї, повідомили в департаменті освіти і науки Закарпатської ОДА.