Після ухвалення нового Закону України «Про освіту» змінився і порядок приймання дітей до першого класу – тепер дитина має право бути зарахованою до освітнього закладу, найближчого до місця її проживання.
Докладніше про це газеті “Ужгород” розповіла Жанна Дудинець, начальниця відділу шкіл та дошкільних закладів управління освіти Ужгородської міської ради.
Відповідно до Закону України «Про загальну середню освіту», ще у березні виконком Ужгородської міської ради ухвалив рішення № 96 від 28.03.2018 «Про закріплення територій обслуговування за закладами освіти міста Ужгорода».
У рішенні визначено території обслуговування всіх закладів загальної середньої освіти міста, тобто вулиці, які найбільше наближені до того чи іншого закладу освіти, визначено територією його обслуговування, а діти, які на них проживають, мають першочергове право на зарахування до цього освітнього закладу.
Ухваленню рішення передувала клопітка робота, що включала розподіл вулиць, вивчення контингенту закладів освіти. Довелося врахувати і проектну потужність закладів, аби була можливість забезпечити місцями всіх дітей із території обслуговування, а також кількість дітей за даними обліку.
Більшість батьків скористалася правом на першочергове зарахування до школи, котра найближча до їхнього дому. Для цього вони мали надати будь-який документ, що підтверджує їхнє проживання на тій чи іншій вулиці. Орієнтовний перелік таких документів визначений у листі-роз’ясненні Міністерства освіти і науки України. Але були й ті, хто побажав, щоб їхні діти відвідували інші школи. Позаяк законом це не заборонено, якщо у школі наявні вільні місця, то після зарахування дітей із закріплених вулиць були зараховані й інші діти.
Загалом до 58 перших класів закладів загальної середньої освіти міста вже зараховано 1753 дітей. Жодному майбутньому першокласникові цього року не довелося проходити вступних випробувань та конкурсів, повідомляє газета “Ужгород”. Для зарахування одному з батьків чи особам, які їх замінюють, достатньо було написати заяву, надати копію свідоцтва про народження дитини і довідку про проходження медичного огляду.
Першого червня 2018 року списки зарахованих дітей та інформація про наявність вільних місць були розміщені на сайтах закладів освіти відповідно до Порядку зарахування, відрахування і переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України 16.04.2018 № 367.
Громадяни, котрі ще не завернувся з заявою про зарахування дитини до першого класу, можуть це зробити до 1 вересня – до тих закладів, у яких залишилися вільні місця. А такі в Ужгороді є – це загальноосвітні школи І–ІІІ ступенів №№ 12, 15, 16, № 10 з угорською мовою навчання, НВК «Гармонія». Всі інші школи вже сформували перші класи.
Тож від першого вересня за програмою «Нова українська школа» запрацюють 58 перших класів у 27 закладах загальної середньої освіти міста Ужгорода. А підготовку до цього розпочато заздалегідь.
Згідно з розпорядженням голови Закарпатської обласної державної адміністрації 04.05.2018 № 281 «Про розподіл субвенції з держаного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти “Нова українська школа”» містові Ужгороду виділено субвенцію з державного бюджету: 3 002 800 гривень – на організацію освітнього простору; 105 900 гривень – на витрати для підвищення кваліфікації вчителів.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України 04.04.2018 № 237 «Деякі питання надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти “Нова українська школа”» фінансування закладів у містах обласного значення здійснюється на засадах співфінансування у пропорціях: не більш як 70 відсотків – за кошти зі субвенції; не менш як 30 відсотків – за кошти місцевих бюджетів. На співфінансування з міського бюджету виділено 1 286 914 гривень. Загальна сума на формування матеріально-технічної бази закладів освіти міста Ужгорода становить 4 289 714 гривень (бюджетні призначення на один клас становлять 72 710 гривень – близько 2425 гривень на одного учня).
Згідно з постановою КМУ від 04.04.2018 № 237 кошти використовуватимуться на витрати на відрядження вчителів, підвищення їх кваліфікації, закупівлю дидактичних матеріалів для учнів початкових класів, що навчаються за новими методиками відповідно до Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа», закупівлю сучасних меблів, комп’ютерного обладнання, відповідного мультимедійного контенту для початкових класів.
Організацію освітнього простору для першокласників здійснюватимуть заклади освіти відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 23.03.2018 № 283, яким затверджено «Методичні рекомендації щодо організації освітнього простору Нової української школи».