Археологи розповіли про роботи на Невицькому замку


Перетворити Невицький замок на справжню туристичну Мекку Закарпаття цілком можливо! Над цим працює команда чиновників, дослідників, науковців, графічних та вебдизайнерів та ще чимало небайдужих людей. Що саме заплановано та яким замок має стати уже через рік?Невицький замок — унікальна пам’ятка архітектури. На цьому акцентував його дослідник, історик Олександр Дзембас:

“Ця пам‘ятка — єдина на Закарпатті, яке зберегла в собі автентику.І наше основне завдання — цю автентику зберегти. Цей замок існував уже в 14 столітті, а в середині 15-го набув сучасного вигляду і з того часу не зазнавав значних перебудов. Закарпаття — єдина область, яка не має ЖОДНОГО історико-культурного заповідника і ми маємо створити його зараз”.

Загалом на реалізацію проєкту “Розвиток інфраструктури у сфері туризму і рекреації Закарпаття, шляхом реставрації пам’ятки архітектури національного значення – Невицького замку (перша черга невідкладних робіт)” виділили понад 11 мільйонів гривень.

Першочергово передбачена реставрація двох веж та чотирьох контрфорсів (стіни. – Авт.), що забезпечить консервацію аварійних ділянок. Вежам нададуть вигляду, якого вони набули в чехословацький період — тобто такого, який відомий нам і є брендовим.

Вежа замку, яка впала цієї весни, стане оглядовим майданчиком та кінцевою точкою авдіогіда, який тут упровадять. Крім того, у чотириповерховій вежі будуть стенди з експонатами археологічних розкопок, які відбувалися на території замку.

Як зауважив під час прес-конференції на цю тему Олександр Дзембас, “За роки археологічних розкопок, які відбувалися на території замку, школярами, студентами, волонтерами, пророблено робіт руками на понад мільйон євро — оцінити це важко. Сподіваємося, що в майбутньому тут вдасться відновити археологічні експедиці”.

Ще до кінця цього року за сприятливої погоди сподіваються підсвітити стіни замку. Навколо нього встановлять десять лавиць та смітєвих урн. Наразі туди підводять електроживлення для початку ремонтних робіт, також першочергово з появою електроенергії на території замку встановлять відеонагляд.

Директорка КП “Ужгородське районне агенство розвитку” Рената Манайло-Приходько розповіла:

«Ми плануємо створити відповідні умови для зручного туризму на території Невицького замку: це аудіогід, туристичний сайт з легендами та історією замку, промороликами та фотографіями. Уже відбулися пошуково-дослідницькі роботи і буде видана монографія про історію споруди. Працюємо над тим, щоб залучати до роботи місцеве населення. Також у планах є встановлення міні-офісу, де можна буде купити квитки, отримати брошури та QR-коди, а по всій території працюватиме вайфай. Сподіваємося в подальшому відновити і ремісництво навколо замку».

Ксенія Шокіна, спеціально для Uzhgorod.net.ua

Subscribe
Повідомляти про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Попередній На Закарпатті знайшли мурал XIV століття (фото)
Наступний На Закарпатті побував аташе з питань освіти посольства США