“Майже Стоунхендж”: в Угорщині археологи знайшли безпрецедентний скарб (ФОТО)


Угорський Стоунхендж

Угорські археологи з університету Етвеша Лоранда повідомили про надзвичайну знахідку – безпрецедентний скарб, відкритий у печері Барадла, що знаходиться на території національного парку біля кордону зі Словаччиною і має довжину більше 25 кілометрів.

Відому печеру планували використати для лікування людей із захворюваннями дихальних шляхів. Але для початку запросили науковців-археологів, аби вони провели тут дослідження місцевості. Приблизно 2 тижні тому металошукач почав сигналізувати в районі, який раніше перевіряли принаймні десять разів.

У результаті були знайдені унікальні бронзові прикраси обрядового значення. Їх передадуть до Угорського національного музею. Про це повідомив Габор Сабо – археолог, який зробив це відкриття.

Знахідка угорців

Слід зазначити, що печера Барадла є однією з найвідоміших угорських печер, що є предметом для досліджень понад 150 років. Тому шанси для відкриття чогось нового були досить низькі, адже щодня її відвідують тисячі відвідувачів. Ще раніше сюди нерідко навідувалися так звані “чорні археологи” – мисливці за скарбами.

Однак саме тут вдалося розкопати знахідки, яким понад 7000 років, тобто з часів неоліту.

– 59 бронзових прикрас було виявлено біля підземного потоку, під скелями, у подобі невеличкого будинку. Саме у таких місцях і розташовували скарбниці. Зазвичай вони розграбовувалися у першу чергу, тому нам надзвичайно пощастило, – каже д-р Габор Сабо, професор археології університету Етвеша.

Сабо розпочав досліджувати цю місцевість за допомоги детектора металу, що на початку призвело до знайдення щонайменше тридцяти бронзових і золотих знахідок. Золоті скарби вже знаходили у печері Барадла ще в 1920-х роках, а Сабо і його команда також знайшли золоте кільце.

Археологам пощастило, що частина печери, яку вони почали досліджувати, а саме стародавні шари, були захищені туфом та вапняком приблизно 20-30 сантиметрів завтовшки. Саме тут було розміщено доріжку, що приховувала цінну знахідку від сторонніх очей.

Скарби в Угорщині

Цікаво, що інший дослідник Лайош Шандор багато разів з металошукачем проходив цим маршрутом, і лише одного разу випадково у розщілині біля скелі детектор почав активно сигналізувати. Були скликана вся команда, яка спустилася у нижнє приміщення і вже до півночі отримали перший результат.

Загалом було виявлено 59 бронзових прикрас, як вважають археологи, вони мали обрядове значення. Розташування знайдених об’єктів свідчить про те, що вони могли прикрашати одяг, схожий на мантію чи ризу. Остання не збереглася.

Археологічні розкопки

Також було виявлено керамічні фрагменти, багато людських останків та кісток тварин у великих купах, ймовірно їх ритуально приносили тут в жертву.

Угорський дослідник Габор Сабо вважає, що, подібно до Стоунхенджа, печера Барадла могла бути древньою святинею, до якої прибували паломники навіть з далеких земель, щоб брати участь у ритуалах, які там виконувалися.

Адже печера не була придатною про проживання, оскільки має постійну температуру 12 градусів, а також високу вологість повітря. І хоча вона є корисною для лікування астматичних захворювань, однак довго перебувати тут досить важко.

Знахідки відносяться до так званої Буковогорської культури (або культури Бюкк) – археологічна культура новокам’яної доби у Центральній Європі. Назва походить від Букових гір (угорська назва Бюкк) на півночі Угорщини. За новим датуванням існувала у 5000-4700 роках до нашої ери.

Дослідники вважають, що всі знахідки мали ритуальне значення для представників цієї культури. В ті часи це були ворогуючі між собою клани, які мешкали в укріплених поселеннях і були добре озброєні, мали власну складну міфологію та шаманську релігію. Однак через відсутність письмових джерел ми нічого не знаємо про ці ритуали. Утім знахідка у печері Барадла здатні розкрити чимало секретів цієї культури.

Археологічні розкопки тут триватимуть у серпні та наступного року. Вчені сподіваються, що таємниця угорського Стоунхенджу ще не розкрита до кінця…

Угорський Стоунхендж

Джерело: Варош

Читайте також про підсумки розкопок в Ужгородському замку.

Subscribe
Повідомляти про
guest
0 Коментарі
давніші
новіші найбільше голосів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Попередній Підсумки археологічних розкопок в Ужгородському замку
Наступний Мукачівський університет опублікував рейтингові списки вступників