Як повідомляв Освітній портал Закарпаття, через проблему з нарахуванням академічної стипендії для студентів вищих навчальних закладів керівництво профкому студентів Ужгородського національного університету 1-го березня 2016 року організувало акцію “1000 листів уряду”, які було адресовано безпосередньо Прем’єр-міністру України Арсенію Яценюку.
Студентству Закарпаття відповів заступник міністра освіти і науки України А.Є.Гевко, який зазначив, що підвищити стипендії не дозволяє міністерство фінансів, а писати таку велику кількість листів безвідповідально, бо опрацювання їх потребує значних людських і матеріальних ресурсів.
Подаємо текст листа-відповіді Міністерства освіти і науки України, розміщений на сайті закарпатської обласної організації профспілки працівників освіти і науки:
“На Ваш лист щодо поступового збільшення розміру мінімальної академічної стипендії до рівня прожиткового мінімуму в розрахунку на одну особу на місяць повідомляємо.
З метою виконання положень Закону України «Про вищу освіту» у частині поступового наближення розміру мінімальної академічної стипендії до рівня прожиткового мінімуму, Міністерство освіти і науки України у 2015 році розробило декілька варіантів відповідного проекту нормативно-правового акуту, які (разом з розрахунком коштів, необхідних для впровадження у повному обсязі) були направлені на погодження до заінтересованих органів центральної виконавчої влади відповідно до вимог з підготовки актів Кабінету Міністрів України.
Зазначений проект рішення Уряду жодного разу не був підтриманий Міністерством фінансів України з огляду на складну фінансово-економічну ситуацію з виконанням дохідної частини державного та місцевих бюджетів, а також враховуючи, що симетричного збільшення потребують також розміри інших стипендій (зокрема, для учнів професійно-технічних навчальних закладів, студентів з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування тощо), що призведе до значного збільшення фінансування з державного та місцевих бюджетів. При цьому, позиція Міністерства фінансів як головного органу у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову та бюджетну політику, є вирішальною.
Відповідно до пункту одинадцятого Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» положення Закону України «Про вищу освіту» застосовуються в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів.
Водночас, поважаючи право особи на отримання інформації, просимо звернути увагу, що опрацювання надісланих в рамках акції Вами та Вашими колегами 1274 абсолютно ідентичних за змістом листів потребувало від Міністерства залучення значних людських та матеріальних ресурсів. У подальшому просимо, залишаючись на виваженій державницькій позиції, відповідально ставитись до підтримки таких акцій”.