На Берегівщині в 37 школах немає жодного класу з навчанням тільки державною мовою


Проблеми в організації навчання державною мовою виявили у Берегівському районі на Закарпатті. Там у 37 школах немає жодного класу, в якому проводять навчання лише українською, — повідомили на сайті Уповноваженого із захисту державної мови, пише Суспільне.

Заходи державного контролю за застосуванням державної мови провели наприкінці 2022 року. “Зокрема, в більшості зі 108 шкіл Берегівського району Закарпаття функціонують класи з угорською мовою навчання поряд з державною, але у 37-ми з них не утворено жодного класу, в яких навчання відбувалося б лише державною мовою”, — йдеться у повідомленні.

У Косонській громаді діють 4 школи, офіційні повні назви яких містять слова “з угорською мовою навчання”. Зокрема, йдеться про Попівську гімназію, Рафайнівську гімназію, Шомівську гімназію,  Запсонську гімназію.

“Втановлено, що в освітніх програмах та навчальних планах усіх шкіл району, в яких функціонують класи з навчанням угорською мовою поряд з державною, не визначено мову викладання кожного предмета. Така ситуація може призводити до інших порушень”, — йдеться у повідомленні.

“Керівництво Виноградівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №3 імені Жігмонда Перені повідомило, що в усіх класах предмети викладаються одночасно двома мовами: 70% угорською, 30% – українською. Така форма навчання суперечить чинному законодавству, зокрема положенням частини шостої статті 5 Закону України “Про повну загальну середню освіту”, — йдеться на сайті.

Під час здійснення державного контролю також виявили, що в окремих актах Міністерства освіти і науки України, всупереч законодавству, застосовуються визначення “школи з угорською мовою навчання”.

“Це створює підстави для порушення закладами загальної середньої освіти норм законодавства про державну мову та може мати наслідком процеси сегрегації учнів, які є представниками національної меншини України, від комунікації з іншими дітьми. Унеможливлення опанування української мови відповідно до освітніх стандартів сповільнюватиме повноцінну інтеграцію здобувачів освіти до українського суспільства”, — повідомляють на сайті Уповноваженого із захисту державної мови.

За результатами державного контролю склали акт із рекомендаціями усунення виявлених недоліків. Його надіслали на адресу Берегівської районної державної адміністрації. Відповідні звернення Уповноваженого скерували до Міністерства освіти і науки України, Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій.


Чинним законодавством не передбачено функціонування закладів освіти з навчанням мовою національної меншини. Натомість закон вимагає створення окремих класів (груп) із навчанням мовою відповідної національної меншини поряд із державною мовою. При цьому в таких класах обсяг навчального часу предметів, що вивчаються державною мовою, має поступово збільшуватися від 20% у 5-му класі до 60% у старшій школі.

Subscribe
Повідомляти про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Попередній В УжНУ відбулася відрикта лекція археолога Ігоря Прохненка з історії Закарпаття (відео)
Наступний Відбувся ІІІ етап Всеукраїнської олімпіади з програмування в Закарпатській області