15 серпня в Ужгородському прес-клубі презентували нову книгу професора кафедри історії України Ужгородського університету, доктора історичних наук Сергія Федаки «Хроніка Закарпаття у незалежній Україні (24 серпня 1991 – 24 серпня 2016)». Близько сотні записів із тисячі в книзі стосується найбільшого вишу краю.
«Університет вигравіюваний у моєму серці, тому в книзі він представлений ґрунтовно, бо ж об’єктивно посідає одне з центральних місць на Закарпатті. А в прикінцевій статистиці, де йдеться й про освітньо-культурну сферу, цілі абзаци присвячені УжНУ», – коментує автор.
За словами Сергія Федаки, видання містить близько тисячі дат з політичної, економічної, культурної історії років незалежності, в більшості яких автор брав участь безпосередньо. До кожної дати подані коментарі осмислення. Книга досить насичена, крім прогнозованих дат, має несподівані й цікаві, як-от про народження дітей сьомого мільярда на планеті. За словами автора, книга вийшла досить оптимістичною. Наприкінці подано своєрідний історико-статистичний нарис 2016 року з аналізом демографії, економіки, господарства, освіти, культури й навіть криміногенної ситуації.
«Ці 25 років мали свою специфіку на Закарпатті. Дивуєшся, скільки всього пережито і зі знаком «плюс», і зі знаком «мінус». Багато чого втрачено, багато чого збережено, примножено», – пояснює професор.
Серед найдраматичніших і знакових подій назвав повінь 1998 року, запровадження спеціальної економічної зони 1999 року, Помаранчеву революцію 2004 та Революцію Гідності 2014 року, а також похорони бійців, які обороняли Україну в зоні АТО. Серед позитивних подій, зокрема, виокремив запровадження спеціальної економічної зони, уникнення зіткнень, протистоянь при зміні влади й напрацювання механізмів співпраці із західними сусідами (Угорщиною, Словаччиною).
У підготовці видання використовував повідомлення в друкованій (паперовій та електронній) пресі. Нова «Хроніка…» вже є у книгарнях Ужгорода.
До слова, це третя книга Сергія Федаки, яка видана в жанрі історичної хроніки й стосується Закарпаття після «Хроніки Карпатської України» та «Історії Закарпаття у датах і подіях».
Іванка Когутич, Медіацентр УжНУ