11 травня в УжНУ відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Регіональна політика в Україні в контексті інтеграції і безпеки європейського простору: обмін досвідом реформ» – третя в рамках проекту «Обмін ноу-хау з євроінтеграції та досвідом транскордонної співпраці між Норвегією, Росією та Україною». Під час дискусій обговорювали регіональну політику в Україні, зокрема реалізацією адміністративно-територіальної реформи. Словацькі експерти та дипломати ділилися досвідом реформ публічного управління в країнах Європейського Союзу тощо.
Під час вітального слова проректор з науково-педагогічної роботи та міжнародних відносин УжНУ Мирослава Лендьел зауважила: «Багато проблем в Україні зумовлені тим, що регіональній політиці не приділялося належної уваги. Багато запобіжників сепаратизму, вирішення соціально-політичних дисбалансів дає нам досвід Європейського Союзу, де регіональна політика базується на економічній основі, реагує на соціальні інтереси громадян, на виклики етнополітичного задоволення інтересів.
Генеральний консул Словацької Республіки в Ужгороді Янка Бур’янова подякувала головним партнерам, а також УжНУ, за відкритість до корисних проектів. «Добре, що є суб’єкти, які передають досвід. Пригадую, як відбувався процес децентралізації й реформ у Словаччині. Щиро вдячні за інформацію від західних партнерів впродовж 15 років. Це важкий інтенсивний процес. Якщо хочемо бути бути членом елітного клубу Європейського Союзу, мусимо відповідати їх цінностям». Пані Янка Бур’янова висловила сподівання, що студенти, присутні на конференції, будуть тими, хто реалізує реформи.
У конференції взяли участь і представники влади. Зокрема директор департаменту економіки і торгівлі Закарпатської ОДА Денис Ман відзначив, що відповідати європейським цінностям має не тільки влада, місцеве самоврядування, а й кожна людина. Службовець закликав молодь заходити у владу, реалізовувати свої ідеї й пришвидшувати реформи. Також закликав писати такі дипломні роботи, які б мали практичну цінність і які б можна було реалізувати в конкретному місці.
За словами менеджера проекту «Обмін ноу-хау з євроінтеграції та досвідом транскордонної співпраці між Норвегією, Росією та Україною» Володимира Бенча, проект має на меті допомогти Україні в п’яти важливих питаннях: економіці та торгівлі; регіональному розвитку; енергетичному секторі; транскордонному співробітництві. Крім широкої теоретичної розробки цих питань, у планах проведення літньої школи для молоді, обмін експертами та студентами тощо.
У конференції беруть участь представники установ, які займаються реалізацією регіональної політики і державного управління, експерти, науковці, представники регіональних адміністрацій, громадських організацій, зацікавлених в темі. А це фахівці з Ужгорода, Львова, Івано-Франківська, Чернівців та зі Словаччини.
Крім теоретичної частини, конференція матиме й практичний характер, адже проаналізують досвід діяльності органів місцевого самоврядування Ратівців та Невицького в умовах децентралізації.
У результаті роботи конференції експерти та науковці мають сформувати конкретні рекомендації для України.
Іванка Когутич, Медіацентр УжНУ