З 23 по 24 вересня 2021 р. на базі Національного архіву Чеської республіки в Празі проходила міжнародна наукова конференція «Криза і держава. На прикладі Чехословаччини у міжвоєнний період». Організаторами поважного наукового заходу виступили Інститут історії Академії наук Чеської республіки, Національний архів та філософський факультет Університету Південної Богемії. Учасниками конференції стали викладачі та аспіранти факультету історії та міжнародних відносин Ужгородського національного університету. Так, 23 вересня із доповіддю «Теорія «чехословакізму» як фактор дестабілізації чесько-словацьких відносин у міжвоєнний період» виступив завідувач кафедри модерної історії України та зарубіжних країн, доцент Ігор Шніцер.
Впродовж другого дня роботи міжнародної наукової конференції зі змістовними доповідями виступили доцент кафедри археології, етнології та культурології Юрій Данилець та доцент кафедри модерної історії України та зарубіжних країн Віктор Кічера. Зокрема доповідь Юрія Данильця була присвячена позиції чехословацької держави по відношенню до релігійних конфліктів на території Підкарпатської Русі в 1920 роках. Свій виступ історик побудував на основі документів Національного архіву в Празі. Віктор Кічера на міжнародній науковій конференції виголосив доповідь на тему «Церква і ЧСР: від кризи до Модус вівенді (на прикладі греко-католиків Підкарпатської Русі)».
Також участь у поважному науковому заході взяли аспіранти факультету історії та міжнародних відносин. Тетяна Попович доповідала з темою «Соціально-побутові умови проживання чехословацьких військових на території Підкарпатської Русі 1919-1925 рр.», Євгеній Лутак – «Чехословацький політик Мілан Годжа і православна церква на Підкарпатській Русі», а Мирослав Ігнатоля – «Словацько-угорська історіографічна дискусія про «малу війну» 1939 р.». Доповіді молодих вчених отримали позитивні відгуки учасників конференції.
Участь істориків Ужгородського національного університету у роботі наукової конференції в Празі дала змогу успішно апробувати на міжнародному рівні проведені наукові дослідження та започаткувати нові наукові контакти.
Тетяна Попович,
УжНУ