В Ужгороді презентували книгу професора Белея про “русинський” сепаратизм


Презентація книги Любомира Белея
Під час презентації книги Любомира Белея
2 листопада у приміщенні Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка відбулася презентація книги професора кафедри української мови УжНУ Любомира Белея.

Інтерв’ю з професором на сайті Медіацентру викликало жвавий інтерес публіки, адже нині темою русинства часто спекулюють на політичному підґрунті. Відповідно, охочих почути позицію науковця у читальному залі бібліотеки зібралося чимало.

Автор книги розповів слухачам про витоки русинства, його ідеологів, окреслив основні технологічні прийоми, на яких тримається русинство, та пояснив, що раніше ті, хто нині називається українцями, називалися русинами. Любомир Омелянович зауважує, що русинів та українців не слід розмежовувати – ті, хто вважають себе неукраїнцями мають право називатися будь-як, але вживання етноніма «русин» – це просто крадіжка назви. Тому для розмежування вживає у книзі слово «неорусин».

«Русинство – це майстерно сконструйована технологія, а не наука. Те, що не стосується української культури, я пропоную не називати русинським. Це проект дезінтеграції українського простору», – впевнений Любомир Белей. Аргументи на доказ цього можна знайти у виданій книзі.

Професор Любомир Белей презентує нову книжку
Професор Любомир Белей презентує нову книжку

Професор задається питанням «що робити»:

  • Заборонити використовувати терміни «русин», «русинський», «руська мова», «русинська мова» у значеннях «неукраїнець» чи «неукраїнський». «У нас демократична держава – хто себе не почуває українцем, може себе записувати хоч чорним клобуком, але коли він використовує набутки української культури, не можна її привласнювати», – каже Любомир Омелянович.
  • Відійти від совєтських ремінісценсій. «Є літературний стандарт, але потрібно розуміти і прищеплювати думку, що говори – це величезне багатство української мови. Діткам треба показати, яка українська мова багата, адже є безліч говірок, а не щось окреме».

Слухачі жваво вступали у дискусію та ставили питання Любомиру Белею. Відтак кожен охочий мав нагоду придбати книгу із автографом.

Ксенія Шокіна,
фото ЗОУНБ ім. Ф. Потушняка
Медіацентр УжНУ
Subscribe
Повідомляти про
guest
0 Коментарі
давніші
новіші найбільше голосів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Попередній Стипендію Верховної Ради України призначили 5 закарпатцям
Наступний В ужгородських ДНЗ відзначили Свято осені (відео)