Народився 10 серпня 1947 р. в с. Салівка Ужгородського району Закарпатської області. У 1965 році з золотою медаллю закінчив Чопську середню школу і продовжив навчання на хімічному факультеті Ужгородського державного університету. Здобувши у 1970 р. кваліфікацію “Хімік. Викладач хімії”, працював учителем хімії Рафайлівської восьмирічної школи на Берегівщині. З 1971 до 1976 рр., з перервою для проходження строкової військової служби, навчався в аспірантурі при кафедрі аналітичної хімії УжДУ. Під керівництвом П. П. Кіша виконав і у 1977 р. в Інституті геохімії та аналітичної хімії ім. В. І. Вернадського АН СРСР захистив дисертацію “Дослідження комплексоутворення і екстракції кадмію з галогенід-іонами та основними барвниками” і здобув вчений ступінь кандидата хімічних наук. З 1977 р. Й. С. Балог працює в науково-дослідному секторі Ужгородського університету на посаді молодшого, а з 1979 – старшого наукового співробітника. У 1983 р. йому присвоюється вчене звання старшого наукового співробітника.
Йосип Степанович є відомим спеціалістом у галузі аналітичної хімії. Його наукові інтереси стосуються проблем спектрофотометрії, іонометрії, екстракції, методів аналізу хімічних елементів, напівпровідникових матеріалів, об’єктів навколишнього середовища. Ним розроблені нові методики спектрофотометричного та іонометричного аналізу, проведене детальне дослідження умов утворення та екстракції іонних асоціатів більше 35 елементів з ціаніновими і бісціаніновими барвниками. У 1994 р. у Фізико-хімічному інституті ім. А. В. Богатського НАН України захистив дисертацію “Утворення, властивості, екстракція і аналітичне застосування іонних асоціатів елементів з участю ціанінових і інших основних барвників” і йому присвоюється вчений ступінь доктора хімічних наук.
З 1992 р. Й. С. Балог займається науково-педагогічною діяльністю на посаді доцента кафедри аналітичної хімії УжДУ, а у 1994 р. займає посаду професора кафедри. У відповідному вченому званні затверджений у червні 1994 р.
Й. С. Балог опублікував близько 250 наукових праць, є автором 49 винаходів. Виступав з доповідями на наукових форумах у Росії, Угорщині, Словаччині, Чехії, Італії, Швейцарії. У 1989 р. нагороджений медаллю “Изобретатель СССР”, а 26 червня 1995 р. за вагомий особистий внесок у соціально-економічний і культурний розвиток області, високу професійну майстерність Указом Президента України йому присвоєно почесне звання “Заслужений винахідник України”. Йосип Степанович є членом редколегії “Угорського хімічного журналу”.
Під керівництвом Й. С. Балога виконали дисертаційні роботи і стали кандидатами хімічних наук В. А. Андрух, І. М. Мага, О. Г. Воронич.
Джерело: “Наукова еліта УжНУ”
(інформація станом на 2005 рік)