2015 року в Україні почали активніше обговорювати проблему знання населенням іноземних мов.Чималу роль у цьому відіграла поява громадської організації GoGlobal, яка поставила собі за мету забезпечити обмін ідеями й підвищити рівень співпраці між Україною та світом, а також переорієнтацію інформаційного простору на англійську мову в усіх сферах діяльності.
Вже за півроку існування команді GoGlobal вдалося залучити до співпраці низку партнерів, серед яких – Президент України, Міністерство освіти, Міністерство закордонних справ, Посольство Сполучених Штатів Америки в Україні, Британська Рада в Україні та інші.
16 листопада 2015 року Президент підписав Указ „Про оголошення 2016 року Роком англійської мови в Україні”. Чи не вперше Указ Президента був розроблений за участі громадськості, зокрема команди GoGlobal. Це той випадок, коли ідея запустила мейнстрім державного рівня” – відзначив засновник ініціативи Мустафа Найем.
18 листопада 2015 року GoGlobal оголосила про запуск національної програми вивчення та популяризації іноземних мов Україна speaking, метою якої є популяризація вивчення англійської мови. Указом Президент відкрив низку можливостей та інструментів для реалізації програми Україна speaking, серед яких:
- сприяння поширенню англомовного контенту в кінотеатрах та на телебаченні;
- запровадження англійської мови у системі державної служби;
- запуск регіональних програм з популяризації вивчення англійської мови.
Результати:
Адміністрація Президента з жовтня 2015 року на керівні посади почала приймати виключно фахівців зі знанням англійської мови. Для співробітників, які вже працюють на керівних посадах, ця норма починає діяти з 1 січня 2017 року. Відповідне розпорядження було підписане Главою Адміністрації Президента України Борисом Ложкіним. Слідом за Адміністрацією Президента проект підтримали Верховна Рада, Національний Банк України та Міністерство аграрної політики та продовольства України.
У кінотеатрах України з’явились фільми мовою оригіналу. У рамках кампанії Україна Speaking запущено у широкий прокат прем’єрні фільми мовою оригіналу. 26 листопада відбулися перші сеанси англійською мовою фільму „Франкенштейн” у мережі кінотеатрів Мультиплекс, яка першою підтримала проект. Загалом до кінця 2015 року покази фільмів мовою оригіналу пройшли у Києві, Дніпропетровську, Херсоні та Житомирі.
Стартував проект „Учителі англійської мови – агенти змін”. У конкурсі, що тривав з 18 листопада до 15 грудня 2015 року, взяли участь понад 600 учителів. У результаті буде відібрано 170 кращих, які пройдуть спеціальну підготовку як тренери, та передаватимуть знання колегам. Протягом 2016 року перекваліфікацію та спеціальну підготовку пройдуть майже 4000 вчителів англійської мови у семи областях України та місті Києві. “Вчителі англійської мови – агенти змін” є спільним проектом ініціативи GoGlobal, Британської Ради в Україні та реалізується за сприяння Міністерства освіти і науки України і Фонду Петра Порошенка.
22 грудня 2015 року видано розпорядження голови Закарпатської обласної державної адміністрації №503 „Про обласний план заходів з реалізації Указу Президента”.
Наші плани на 2016
2015 рік був лише початком для національної програми вивчення та популяризації іноземних мов Україна speaking.
У 2016 стартує всеукраїнська соціально інформаційна кампанія, метою якої є актуалізація й популяризація теми вивчення англійської мови. Ролики на телебаченні та в мережі Інтернет, зовнішня реклама та інша соціальна реклама порушуватиме проблему знання англійської у нашому суспільстві. У рамках кампанії Україна speaking буде запущено інформаційний ресурс, що акумулюватиме корисну інформацію для тих, хто вивчає, вдосконалює або планує вивчати мови, а також дані про онлайн та офлайн можливості вивчення іноземних мов. Разом із тим команда GoGlobal у партнерстві з найпотужнішими навчальними платформами у 2016 році планує запустити низку онлайн-курсів із вивчення іноземних мов та забезпечити вільний доступ громадян до вивчення мов.
Забезпечення доступу до вивчення та практикування англійської мови – одне із завдань на 2016 рік.
Для цього на місцях у навчальних закладах усіх рівнів пропонуємо:
- створювати спікінг-клуби з цікавими людьми, людьми що досягли успіху завдяки знанню іноземних мов у різних сферах життя – бізнесі, науці, політиці;
- забезпечити розширення гуртків із вивчення мови та літніх мовних таборів.
2016 рік стане роком англомовних волонтерів в Україні. Досвід Грузії показує, що залучення мовних волонтерів є надзвичайно ефективним у процесі вивчення іноземних мов, зокрема молоддю (Залучення волонтерів Корпусу Миру США в Україні).
Пропонуємо активізувати ведення англомовної версії офіційних веб-сайтів як органів державної влади так і навчальних закладів (із залученням старшокласників та вчителів англійської мови).
Публікація за темою: В Ужгороді почав діяти Кембриджський підготовчий тестовий центр
Заохочуємо до залучення до соціального проекту Закарпаття speaking, метою якого є переклад меню ресторанів, кав’ярень, оголошень у лікарнях, магазинах на англійську мову (із залученням старшокласників та вчителів англійської мови).
ДПА
На сайті МОН України у рубриці „Рік англійської мови” розміщено всю необхідну інформацію щодо викладання англійської мови та іноземних мов в Україні (на сайті ЗІППО – у рубриці „Рік англійської мови”).
На часі актуальною є інформація про новий формат ДПА з іноземних мов та функціонування літніх мовних таборів у 2016 році. Новинкою цього навчального року є обов’язкова здача ДПА з іноземної мови та новий формат іспиту за зразком ЗНО.
Учні (вихованці) навчальних закладів системи загальної середньої освіти, які у поточному навчальному році отримали сертифікат (диплом) міжнародного мовного іспиту з іноземної мови рівня В-1 для загальноосвітніх навчальних закладів та рівня В-2 для спеціалізованих шкіл з поглибленим вивченням іноземних мов, звільняються від атестації з цих предметів. Результати зазначених іспитів зараховуються як результати атестації. Перелік міжнародних мовних іспитів щороку визначається Міністерством освіти і науки України. У додаток до атестата з цих предметів виставляється оцінка за атестацію – 12 балів.
На сайті МОН, та на сайті ЗІППО розміщено зразки збірників завдань для ДПА з англійської мови, які у методологічній та організаційній складовій є однаковими для усіх іноземних мов (за винятком мовної частини). Завдання з німецької та французької мов буде додано найближчим часом. За підтримки іноземних представництв у рамках співпраці з МОН буде забезпечено надходження збірників орієнтовних завдань для ДПА з іноземних мов до кожного навчального закладу у травні поточного року.
Мовні табори
Питанням літніх мовних таборів опікується Адміністрація Президента України. Відтак на сайті МОН планується створення карти України, де буде вказано усі пункти, у яких планується функціонування літніх мовних таборів, із зазначенням контактних даних відповідальної особи, що у свою чергу сприятиме пошуку волонтерів (як носіїв мови, так і студентів вишів) для такої роботи.
Мар’яна Тріфан,
методист кабінету методики викладання
суспільно-гуманітарних та художньо-естетичних дисциплін ЗІППО
Читайте також: Чеську мову як другу іноземну вивчатиме більше закарпатських школярів