На Закарпатті стартували “Ерделівські читання”


Ерделівські читання в Ужгороді

Вшанування визначної і багатогранної постаті Адальберта Ерделі, вивчення та популяризація спадщини корифеїв закарпатської художньої школи, представлення актуальних досліджень провідних учених і мистецтвознавців України й закордоння та живі фахові дискусії – те, що зробило конференцію “Ерделівські читання” культурним брендом Закарпаття і приваблює щораз більшу кількість учасників.

Нині їх понад 150, частина бере участь заочно – надавши для конференції свої праці. Географія учасників об’єднала 10 країн: Україну, Польщу, Словаччину, Чехію, Угорщину, Румунію, Італію, Швейцарію, США, Ірак, – повідомляє управління культури Закарпатської ОДА.

Вітальним словом відкрила конференцію начальник управління культури Вікторія Фролова. Наголосила на унікальності саме цьогорічної конференції, що проходить назустріч 125-літтю з дня народження А.Ерделі й 70-річчю від створення у краї першого офіційного мистецького навчального закладу. “Крім цих двох знаменних дат, хочеться щиро привітати колектив Закарпатського художнього інституту з таким жаданим втіленням мрії не одного творчого покоління – створенням академії. Тепер ми з гордістю можемо стверджувати: в нашій області представлена повна вертикаль художньої освіти: від шкіл естетичного виховання – і до найвищої сходинки професійного художнього вишколу”.

Відповідно, востаннє як ректор інституту гостей вітав Іван Небесник. Професор зауважив: “Справді, ми наполегливо йшли до того, щоби головний навчальний заклад краю з підготовки художників став академією, як того хотів Адальберт Ерделі, котрий іще в 1945-му році неподалік сучасної будівлі інституту прибив табличку “Академія”. Звісно, в радянські часи такий намір був утопічним, але наша сучасна держава в обличчі Міносвіти таки визнала спроможність вищої художньої школи Закарпаття бути академією. Маємо лічені дні, до 1-го червня, аби переробити всі документи, статут, печатку, тощо й уже наступний навчальний рік розпочати в новому, омріяному статусі – Закарпатської академії мистецтв”.

Закономірно, що першим свою доповідь у рамках конференції виголосив сам Іван Небесник. Зокрема, дослідник вичерпно розповів про підстави для виокремлення закарпатської художньої школи й свідчення її визнання під час перебування Закарпаття у складі різних держав, про заснування на теренах області першого мистецького навчального закладу та створення крайового осередку Спілки художників України, якому також незабаром виповниться 70 років і у витоках якого теж стояв А.Ерделі.

Виголошувати свої доповіді учасники продовжать і 18 травня, до слова, ознайомитись із матеріалами конференції охочі зможуть зі сторінок наукового вісника вишу.

А 19 травня учасники “Ерделівських читань” навідають малу батьківщину великого А.Ерделі – с.Климовиця Іршавського району, де на подвір’ї місцевої школи об 11.00 врочисто закладуть капсулу на місці встановлення пам’ятника митцеві, що відбудеться вже найближчим часом.

Subscribe
Повідомляти про
guest
0 Коментарі
давніші
новіші найбільше голосів
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Попередній Берегівська українська школа №5 незабаром матиме угорськомовний нахил
Наступний Закарпатські угорці провели фестиваль на Тернопільщині