Народився 24 жовтня 1942 р. в с. Осій Іршавського району в сім’ї сільських вчителів. В 1959 р. з золотою медаллю закінчив Іршавську середню школу, а в 1964 р. – хімічний факультет Ужгородського державного університету. Зумів поєднати навчання в університеті з роботою лаборанта на хімічному факультеті та науковими дослідженнями в новій на той час області напівпровідникового матеріалознавства. Був у числі перших п’яти студентів-випускників, що спеціалізувалися з хімії напівпровідників.
Весь трудовий шлях Є.Ю.Переша пов’язаний з Ужгородським університетом. Після закінчення служби в армії він з 1965 р. працював асистентом кафедри хімії напівпровідників, в 1967-1970 рр. навчався в аспірантурі при цій же кафедрі, згодом послідовно обіймав посади старшого викладача, доцента, професора кафедри неорганічної хімії. В 1971 р. Є.Ю.Переш захистив кандидатську (м. Львів), а в 1987 р. – докторську (м. Москва) дисертацію на тему “Сложные халькогениды и галогениды металлов I–IV групп периодической системы элементов Д.И.Менделеева”. . В 1975 р. отримав вчене звання доцента, а в 1989 р. – професора. З 1993 р. і по сьогодні Є.Ю.Переш – завідувач кафедри неорганічної хімії.
Наукова діяльність проф.Переша Є.Ю. стосується неорганічного матеріалознавства. Він працює в області розробки наукових основ синтезу та одержання монокристалічних і нанокомпозитних матеріалів на базі складних халькогенідних і галогенідних сполук, перспективних для потреб електронної техніки. Під керівництвом Є.Ю.Переша виконані десятки держбюджетних та госпдоговірних наукових тем. Є.Ю.Переш опублікував понад 250 наукових праць (наукових статей, тез доповідей на наукових конференціях, матеріалів наукових збірників) у найрізноманітніших вітчизняних та зарубіжних виданнях, він є співавтором навчальних посібників з грифом Міністерства освіти і науки України “Хімія твердого тіла” (ч.1 – 2000. – 210 с.; ч.2. – 2002. – 241 с.), “Гетерогенні рівноваги” (2003. – 209 с.) та монографії “Сложные халькогениды в системах АI–BIII–CVI” (1993. – 240 c. Учні Є.Ю.Переша захистили 9 кандидатських та 1 докторську дисертацію і зараз успішно працюють на викладацьких та наукових посадах в Ужгородському національному університеті та за кордоном. Так, наприклад, І.Є.Барчій – професор, Г.В.Орінчай та М.Ю.Сабов – доценти, а Зубака О.В. – викладач кафедри неорганічної хімії, В.І.Староста – доцент кафедри фізичної та колоїдної хімії , В.І.Сідей – старший , а Габорець Н.Й. – молодший наукові співробітники Інституту фізики і хімії твердого тіла, Кіш З.З. працює в Канаді в одній з дочірніх фірм компанії “Дженерал моторс”.
З ініціативи Є.Ю.Переша та при його безпосередній участі в 1994 та 1998 рр. на базі кафедри неорганічної хімії та інших організацій в Ужгороді були проведені УІІІ та ІХ міжнародні науково-технічні конференції “Хімія, фізика і технологія халькогенідів та халькогалогенідів” та “Складні оксиди, халькогеніди та галогеніди для функціональної електроніки” (2000 р).
Переш Є.Ю. – експерт ВАК України, член Наукової Ради з проблеми “Неорганічна хімія” при НАН України та експертної комісії УжНУ по присвоєнню вчених звань. У 1995 р. за досягнуті успіхи в справі підготовки висококваліфікованих спеціалістів для народного господарства Переш Є.Ю. був нагороджений Грамотою Міністерства освіти України. У складі авторського колективу Переш Є.Ю. у 2000 році за цикл робіт “Хімія, технологія і властивості складних халькогенгалогенних матеріалів” став лауреатом Державної премії України в галузі науки і техніки. У 2004 році Переш Є.Ю. за вагомий особистий внесок у розвиток освіти та науки нагороджений почесною відзнакою Ужгородської міської Ради у номінації “Розвиток науки, техніки і технологій, іноваційна діяльність”.
Джерело: “Наукова еліта УжНУ”
(інформація станом на 2005 рік)