Одарка Долгош презентувала в Ужгороді нове мистецтвознавче дослідження (фото)


Одарка Долгош (Сопко) презентувала нове дослідження
Одарка Долгош (Сопко) презентувала нове дослідження

“Рукописна спадщина Івана Югасевича на зламі XVIII-XIX століть” – так називається нова монографія Одарки Сопко (Долгош), кандидата мистецтвознавства, завідувачки кафедри дизайну Закарпатської академії мистецтв.

Презентація дослідження відбулася 22 березня, місце обрали символічне – єпископську резиденцію Мукачівської греко-католицької єпархії: упродовж сотень років тут був культурний осередок краю, протягом останніх десятиліть – читальний зал книгозбірні Ужгородського університету.

Нова праця Одарки Іванівни – про одного з перших закарпатських художників та фольклористів Івана Югасевича (1741 – 1814), який народився на Пряшівщині, освіту здобув у Галичині, кілька десятків років прожив і пропрацював у Невицькому біля Ужгорода.

У дослідженні ґрунтовно проаналізовані книги, що їх переписав І.Югасевич, на культурно-мистецькому тлі 18 – 19 століть, у ширшому контексті розвитку книжкового мистецтва на Закарпатті.

Охочих дізнатися про нове дослідження виявилося багато
Охочих дізнатися про нове дослідження виявилося багато

Мистецтвознавець Михайло Приймич, доцент Закарпатської академії мистецтв, високо оцінив презентовану монографію, акцентував на тому, що з творів Івана Югасевича видно, що автор любив свою справу, робив її не заради грошей.

Виступає Михайло Приймич
Виступає Михайло Приймич

Обкладинка книжки, опублікованої за сприяння управління культури Закарпатської ОДА

Кандидат мистецтвознавства Ігор Задорожний, доцент Мукачівського державного університету, який досліджував книги Івана Югасевича з музикознавчого погляду, подарував під час презентації єпископові Мілану Шашікові оригінал (!) ірмологіона, що його переписав Іван Югасевич 1809 року. Єпископ був дуже зворушений таким подарунком, зауважив, що ця книга стане цінним експонатом музею єпархії, який планують відкрити у приміщенні, де перед презентацією книжки Одарки Іванівни провели екскурсію.

Зал у єпископській резиденції був повний
Зал у єпископській резиденції під час презентації книги був повний

Авторка подарувала нову книгу представникам книгозбірень краю, і символічно, що працю насамперед отримала громада Невицького – дослідження передане Миколі Вагері, місцевому краєзнавцеві, освітянину, який надав був перші матеріали про І.Югасевича для вивчення, а тепер заснував у Невицькій школі краєзнавчий музей.

Одарка Іванівна розповідає про Івана Югасевича
Одарка Іванівна розповідає про Івана Югасевича

Проректорка Закарпатської академії мистецтв Наталія Ребрик наголосила на тому, що зараз настав час говорити про Івана Югасевича як про першого українського фольклориста не тільки на Закарпатті, а й в Україні загалом (2015 року в Ужгороді під назвою “Час мовчати і час промовляти” була оприлюднена збірка народних прислів’їв, що їх зібрав І.Югасевич 1806 року).

Презентація книги Одарки Долгош (Сопко)

Оскільки презентована книга опублікована за підтримки департаменту культури Закарпатської ОДА, вона потрапить насамперед до бібліотек краю.

Фото з сайту Мукачівської греко-католицької єпархії

Subscribe
Повідомляти про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Попередній На Закарпатті визначили переможців конкурсу «Учитель року – 2018»
Наступний На Тячівщині запрацював новий інклюзивно-ресурсний центр (фото)